Kanclerz i dziekan AWP w rolach dzielnych strażaków, by pomóc chorym

Było zabawnie i w szczytnym celu. Prezydent i kanclerz Akademii Wincentego Pola oraz dziekan Wydziału Nauk Społecznych wystąpili na wielkiej scenie u boku zawodowych artystów, żeby w ten sposób zebrać pieniądze na leczenie chorych na białaczkę.

Na wyjątkowy spektakl w przestrzeniach Centrum Spotkania Kultur zaprosiła widzów w miniony wtorek i środę Lubelska Akcja Charytatywna. To było jubileuszowe, bo już 10. przedstawienie z cyklu „Znani, a nieznani”, którego celem jest co roku zbiórka funduszy dla osób chorych i potrzebujących.


– W tym wydarzeniu brałem udział po raz dziewiąty. W pierwszym spektaklu było nas kilkanaście osób, teraz ok. 120. W przeciągu tych dziesięciu lat akcja bardzo się rozrosła i coraz więcej osób chce włączać się w pomaganie

– opowiada prezydent i kanclerz Akademii Wincentego Pola, doc. Henryk Stefanek. I dodaje:

– Większość z występujących osób to amatorzy. Mamy ogromną satysfakcję z tego, że występujemy na największej scenie Lublina i to u boku zawodowych artystów m.in. z Teatru Muzycznego czy Teatru Osterwy. W przedstawieniu biorą też udział politycy, wojewodowie, lekarze, urzędnicy i przedstawiciele wielu innych branż


– podkreśla kanclerz.

W tym roku, razem z dziekanem Wydziału Nauk Społecznych dr Mateuszem Stefankiem, prof. AWP, wystąpili w roli strażaków. Do występu przygotowywali się przez kilka miesięcy.

Fot. CSK/Ewa Zielonka-Gawrylak


– Wtorkowa premiera była bardzo trudna, bo próby mieliśmy w Domu Żołnierza, a występ na scenie CSK. Ale udało się.

– opowiada doc. Henryk Stefanek.

– Jako strażacy interweniowaliśmy, gdy na scenie zaczęło się dymić. Okazało się, że to garderobiane sobie popalały. W oryginalnych strojach bojowych weszliśmy na scenę bocznymi drzwiami i krzyczeliśmy „Nie palić”. Zgasły nawet światła, więc widownia trochę się wystraszyła.


Czy za rok władze AWP też wezmą udział w przedstawieniu Lubelskiej Akcji Charytatywnej?


– Zapewne tak, bo przecież trzeba pomagać innym

– podsumowuje kanclerz.

Uczelnia prowadzi własną Fundację na Rzecz Rozwoju Młodzieży i chętnie wspiera podobne działania.

Bilety ze sprzedaży tegorocznego spektaklu zostaną przeznaczone na rzecz Stowarzyszenia Pomocy Chorym na Białaczki, które działa przy Klinice Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku Uniwersytetu Medycznego w Lublinie.

Fot. CSK/Ewa Zielonka-Gawrylak

Skip to content