Nasza drużyna była bezkonkurencyjna podczas Akademickich Mistrzostw Europy. Jak burza rozegrała wszystkie mecze mistrzostw. W dniu dzisiejszym w finale pokonała drużynę z University of Hamburg!
Gratulujemy dziewczyny pięknej gry i wspaniałej reprezentacji naszej Uczelni!
Dziękujemy Trenerowi i całej ekipie, która przyczyniła się do zwycięstwa.
Akademickie Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej organizowane są przez Europejską Unię Sportu Akademickiego od 2007 r.
Od 2012 w latach parzystych w miejsce Mistrzostw Europy odbywają się Europejskie Igrzyska Studenckie obejmujące również inne dyscypliny sportów drużynowych. Reprezentacja Wyższej Szkoły Społeczno-Przyrodniczej im. Wincentego Pola w Lublinie uczestniczy w tych rozgrywkach od 2008 r.
W bieżących mistrzostwach startujemy po raz dziewiąty, w ośmiu dotychczasowych startach zdobyliśmy 6 złotych medali, 1 srebrny i jedno 5-te miejsce. Podczas Akademickich mistrzostw Europy w Bradze (Portugalia) zostaliśmy uhonorowani przez EUSA specjalnym złotym medalem jako najbardziej utytułowana reprezentacja drużynowa Europy.
Nasze uczestnictwo w tej imprezie rozpoczęło się w 2008 r. w Niszu w Serbii. W decydującym meczu pokonaliśmy reprezentację gospodarzy, zdobywców srebrnego medalu, Uniwersytetu w Niszu 26:25.
3-cie miejsce zajęła drużyna uniwersytetu Almeria (Hiszpania). W całym turnieju najwięcej bramek dla nas zdobyła Sabina Włodek (35) zajmując drugie miejsce w klasyfikacji króla strzelców.
Nasza reprezentacja wystąpiła w następującym składzie:
Sabina Włodek, Izabela Puchacz, Beata Aleksandrowicz, Magdalena Chemicz, Agnieszka Tyda, Małgorzata Rola, Krystsina Repelewska, Ewa Damięcka, Katarzyna Więciorek, Olga Figiel, Katarzyna Miciuła, Beata Kozłowska, Dorota Szuwarska
Do Lublany drużyna nasza wyjechała jako obrońca tytułu Mistrzów Europy z Nisza (Serbia).Skład zespołu oparty głownie na zawodniczkach SPR Lublin które studiowały w naszej uczelni przedstawiał się następująco:
Sabina Włodek, Beata Aleksandrowicz, Magdalena Chemicz, Ewa Damięcka, Olga Figiel, Małgorzata Majerek, Agata Markiewicz, Monika Marzec, Aleksandra Mielczewska, Monika Nóżka, Izabela Puchacz, Krystsina Repelewska, Małgorzata Rola, Małgorzata Sadowska, Dorota Szuwarska, Agnieszka Tyda, Beata Koprowska, Katarzyna Miciuła, Paulina Tkaczyk, Katarzyna Więciorek, Katarzyna Witkowska
Podobnie jak w Niszu, w finale walczyliśmy z gospodyniami z Uniwersytetu w Lublanie. Zespół Słowenek składał się z reprezentantek kraju z zespołów Krim i Olimpia. Jak wiadomo, w krajach Bałkańskich gospodarzom pomagają nawet ściany i nie tylko. Już w 37 minucie, przy rezultacie 19:14 dla Słowenek, sędziowie wysłali na trybuny (czerwona kartka) Izabelę Puchacz. Wydawało się, że wszystko już stracone. Trafienia Sabiny Włodek, Krystsiny Repelewskiej, ponownie Włodek i Agnieszki Tydy pozwoliły dojść rywalki na jedną bramkę (18:19). W 54 minucie był remis 22:22. Na dwie minuty przed końcem, przy wydatnej pomocy sędziów, Słowenki prowadziły 25:24. W bramce szalała jednak Magdalena Chemicz. Do końca regulaminowego czasu gry nie puściła bramki (18 sekund przed końcem obroniła rzut karny), a że trafiła Włodek mieliśmy dogrywkę. W niej nasze dziewczyny nie dały sobie wydrzeć wygranej. Dwa razy trafiła Włodek i Damięcka, znów kapitalnie broniła Chemicz. Po końcowym gwizdku można było ruszać w szaleńczy taniec radości. Końcowy rezultat: 29:27, najwięcej bramek zdobyła Włodek (10.)
Do Lublany drużyna nasza wyjechała jako obrońca tytułu Mistrzów Europy z Nisza (Serbia).Skład zespołu oparty głownie na zawodniczkach SPR Lublin które studiowały w naszej uczelni przedstawiał się następująco:
Sabina Włodek, Beata Aleksandrowicz, Magdalena Chemicz, Ewa Damięcka, Olga Figiel, Małgorzata Majerek, Agata Markiewicz, Monika Marzec, Aleksandra Mielczewska, Monika Nóżka, Izabela Puchacz, Krystsina Repelewska, Małgorzata Rola, Małgorzata Sadowska, Dorota Szuwarska, Agnieszka Tyda, Beata Koprowska, Katarzyna Miciuła, Paulina Tkaczyk, Katarzyna Więciorek, Katarzyna Witkowska
Po zmianie stron wystarczyło jedynie kontrolować przebieg wydarzeń na parkiecie, co udało się WSSP w stu procentach. Gdy przewaga rosła, akcje lublinianek były coraz atrakcyjniejsze dla oka, a prym w zdobywaniu bramek wiodła Monika Marzec, zdecydowanie jedna z najlepszych zawodniczek mistrzostw. w 48. minucie Repelewska wprowadziła WSSP na 30:17 i rozpoczęło się odliczanie minut do końcowej syreny. W tym momencie nic już nie mogło odebrać naszym mistrzowstwa. Trzecie miejsce w Nikozji wywalczył Uniwersytet z Porto, który pokonał Valence 34:27.
Z naszej drużyny najlepszą zawodniczką mistrzostw i najlepszą rozgrywającą została wybrana Krystsina Repelewska, najlepszą bramkarką Magdalena Chemicz, najlepszą kołową Monika Marzec, najlepszą
lewoskrzydłową Sabina Włodek, a najlepszą na lewym rozegraniu Agnieszka Tyda
• Magdalena Chemicz, Anna Baranowska, Agata Markiewicz, Aleksandra Mielczewska, Beata Koprowska, Sabina Włodek, Ewa Wilczek, Małgorzata Rola, Monika Marzec, Marzena Polanowska, Dorota Szuwarska, Krystsina Repelewska, Izabela Puchacz, Agnieszka Tyda, Alina Wojtas
Do Rijeki nasza ekipa wyjechała autokarem poszerzona o pełny ligowy skład SPR Lublin. W tym okresie uczelnia nasza stała się współwłaścicielem tego klubu, kilkunastokrotnego mistrza Polski. Dla zawodniczek, które nie były studentkami, wyjazd do Chorwacji był etapem przygotowań do sezonu ekstraligowego.
Mistrzostwa w Rijece były przykładem jak nie organizować rozgrywek studenckich na poziomie europejskim. Zakwaterowano nas w akademiku w wieloosobowych pokojach bez toalet i łazienek z jedną koedukacyjną umywalką na każdym piętrze. Na wszystkie posiłki jeździliśmy tramwajem do baru w centrum miasta. Wydawało się, że organizatorzy interesowali się przede wszystkim kasą. Losowanie było tak zorganizowane, że dopasowano do naszego zespołu drużyny mistrza Rosji z Rostowa nad Donem i inne najmocniejsze drużyny turnieju, a słaby zespół gospodarzy praktycznie miał zapewnione miejsce w finale. Zupełną farsą był mecz finałowy. Rosjanki, u których trudno było się doszukać studentek, do przerwy prowadziły z drużyną Uniwersytetu z Rijeki 17:0. W drugiej połowie wystawiły tylko 4 zawodniczki w polu, które ćwiczyły cyrkowe popisy stosowane w piłce ręcznej. Nam pozostało walczyć o piąte miejsce.
Agnieszka Tyda, Sabina Włodek, Beata Koprowska, Katarzyna Miciuła, Paulina Tkaczyk, Katarzyna Więciorek, Katarzyna Witkowska, Aleksandra Mielczewska, Mariya Tatarkina, Monika Nóżka, Małgorzata Kucińska, Krystsina Repelewska, Małgorzata Rola, Alina Wojtas, Dorota Szuwarska, Joanna Reszka
Od 2012 roku Europejska Unia Sportu Akademickiego zmieniła zasady rywalizacji sportowej studentów w Europie. Akademickie Mistrzostwa Europy odbywać się będą co dwa lata, w latach nieparzystych, a w latach parzystych Europejskie Igrzysta Studentów. Pierwsze w dziesięciu dyscyplinach drużynowych odbyły się w dniach 12-13 lipca 2012 r. w Kordobie. Zarząd głowny AZS wytypował reprezentantów Polski w większości dyscyplin. Piłkę ręczną kobiet reprezentowała nasza uczelnia.
Do rywalizacji EUSA wytypowała 8 zespołów kobicych. Do upalnej Kordoby ekipa nasza wyleciała samolotem. Drużyna nasza zajmująca pierwsze miejsce w rankingu europejskim została rozstawiona i dolosowano do niej zespoły z Uniwersytetu Kastamonu (Turcja), Akademii Wychowania Fizycznego w Kownie (Litwa) oraz uniwersytetu w Maladze (Hiszpania).
Po trzech zwycięstwach w fazie grupowej, w ćwierćfinale trafiliśmy na zespół Uniwersytetu Aveiro w Portugalii. Portugalkom, które wcześniej poznały klasę naszego zespołu najbardziej zależało na zdjęciu z naszymi dziewczynami. Szczególnym powodzeniem cieszyła się Alina Wojtas, zdecydowanie przewyższająca wzrostem zawodniczki z Portugalii. Mecz zakończył się rezultatem 48:23. W półfinale trafiliśmy na drugi zespół z Hiszpanii, Miguel Hernandez University. W tym meczu na każdą bramkę przeciwniczek odpowiadaliśmy dwoma. Skończyło się to rezultatem 39:22.
Mecz o złoty medal z AWF z Kowna rozegrany został w ostatnim dniu igrzysk w głowej hali sportowej Kordoby. Mobilizacja obydwu zespołów była bardzo duża. Podobnie jak w pierwszym meczu, Litwinki dotrzymywały nam kroku tylko w pierwszej połowie, która zakończyła się wynikiem 18:13. Druga połowa to tylko popis naszych studentek. Mecz, jak na finał, zakończył się rekordowym 43:20.
• Mariya Tatarkina, Aleksandra Baranowska, Weronika Gawlik, Joanna Reszka, Katarzyna Duran, Agnieszka Kocela, Karolina Konsur, Beata Koprowska, Małgorzata Majerek, Aleksandra Mielczewska, Valiantsina Netsiaruk, Krystsina Repelewska, Małgorzata Stasiak, Paulina Tkaczyk, Anita Wojtaś
Po raz drugi AME w piłce ręcznej odbyły się w Polsce. Do Katowic nasz zespół wybrał się busem, w okrojonym składzie. Termin rozgrywek zbiegł się ze ślubem świetnej bramkarki Oli Baranowskiej w Jeleniej Górze. Część jej koleżanek miała tam określone obowiązki. Na turnieju graliśmy praktycznie bez bramkarki. Ciążyła na nas również pewna tradycja. Do tej pory na żadnych mistrzostwach wśród kobiet nie wygrały drużyny z kraju gospodarzy. My również kwalifikując się poprzez eliminacje do finału nie sprostaliśmy grając w okrojonym składzie przeciw mistrzowi Ukrainy – Galiczance Lwów reprezentującej miejscową Akademię Kultury Fizycznej. Ze srebrnym medalem byliśmy również zadowoleni. W składzie wystąpiły:
• Olga Figiel, Weronika Gawlik, Aleksandra Janeczko, Karolina Konsur, Beata Koprowska, Valiantsina Nestariuk, Paula Pasternak, Małgorzata Rola, Honorata Syncerz, Paulina Tkaczyk, Alina Wojtas
Nasze piłkarki rewelacyjnie spisały się na II Europejskich Igrzyskach Studenkich. Zdobyły bowiem złote medale igrzysk. W drodze do sukcesu podopieczne Sabiny Włodek w mistrzowskim stylu przebrnęły eliminacyjne mecze, pokonując turecki zespół Kostomunu University 36:29 (21:15), protugalską drużynę z Polytechnic Institute of Leiria 38:21 (22:13) i chorwacki zespół University of Zagreb 28:18 (16:5) i zajmując pierwsze miejsce w swojej grupie. W półfinale natomias w imponującym stylu pokonały zespół gospodarzy igrzysk z holenderskiego Radboud University Nijmegen 39:21 (17:10). W finale szczypiornistki KU AZS WSSP również nie zawiodły i po fascynującej rywalizacji kontrolując przez cały czas przebieg spotkania, pokonały francuską drużynę z Univesrity of the South Toulon-Var 26:18 (16:7) i zostały najlepszym zespołem igrzysk. Broniącą bramki lubelskiego zespołu Ekaterinę Dzhukevą uznano zaś za najlepszą bramkarkę turnieju. Na sukces w Rotterdamie pod kierunkiem Sabiny Włodek zapracowały:
Krystsina Repelewska, Alina Wojtas, Katarzyna Kozimur, Olga Figiel, Małgorzata Majerek, Valiantsina Nestsiaruk, Weronika Gawlik, Magłorzata Stasiak, Karolina Konsur, Beata Koprowska, Agnieszka Kociela, Aleksandra Baranowska, Joanna Drabik, Ekaterina Dzhukeva, Katarzyna Jarosz, Marta Gęga
Ten sukces nie jest dziełem przypadku. Nasza drużyna utworzona z naszych studentek mających swoje doświadczenie gry m.in. w MKS Selgros Lublin, do igrzysk przygotowywała się bardzo profesjonalnie. Okazało się, że cykl przygotowań przyniósł oczekiwane efekty. Chcę podkreślić, iż wszystkie zawodniczki podchodziły do każdego meczu z wielką powagą i odpowiedzialnością, bez lekceważenia żadnegoz zespołów. Znakomita atmosfera w drużynie i wzajemne zrozumienie w każdym meczu przyniosły oczekiwane rezultaty. Warto też podkreślić znakomite wyczucie trenerskie Sabiny Włodek, która
w umiejętny sposób wykorzystywała w grze 11 zawodniczek, które miała do dyspozycji – mówi doc. Henryk Stefanek, prezydent założyciel WSSP a jednocześnie kierownik drużyny.
Do portugalskiej Bragi jechaliśmy broniąc zdobytego przed rokiem tytułu mistrzowskiego zdobytego w trakcie II Europejskich Igrzysk Akademickich w Rotterdamie. Trzon zespołu tworzyły zawodniczki, które były reprezentantkami MKS Selgros Lublin i jednocześnie studentkami WSSP im. Wincentego Pola. Grały również nasze studentki występujące w innych klubach superligi i I ligi. Zespół wystąpił w składzie:
• Marta Gęga, Katarzyna Kozimur, Krystsina Repelewska, Dagmara Nocuń, Agnieszka Kocela, Karolina Konsur, Olga Figiel, Joanna Drabik, Ekaterina Dzhukeva, Valiantsina Nestariuk, Weronika Gawlik, Katarzyna Jarosz, Joanna Szarawaga, Weronika Zarzycka, Joanna Kucharczyk,
Drużyna WSSP rozpoczęła mistrzostwa od grupowych zwycięstw z Uniwersytetem w Konstanz (Niemcy) 33:19, z Uniwersytetem z Tulonu (Francja) 25:17 i Uniwersytetem z Aveiro (Portugalia) 43:15. W półfinale lublinianki pokonały Uniwersytet z Malagi (Hiszpania) 26:15.
Studentki Wyższej Szkoły Społeczno-Przyrodniczej w Lublinie wygrały wszystkie pięć spotkań Akademickich Mistrzostw Europu w piłce ręcznej. W finale drużyna HfPV Wiesbaden tylko przez niewiele ponad kwadrans skutecznie przeciwstawiała się zespołowi prowadzonemu przez Sabinę Włodek. Po 17 minutach niedzielnego finału, na tablicy świetlnej widniał remis 10:10. Spotkanie było szybkie, obie drużyny rozgrywały krótkie akcje i padało wiele bramek. W składzie niemieckiej uczelni wystąpiły zawodniczki grające na co dzień w zespołach ligowych, ale rywalki nie wytrzymały długo takiego tempa gry i w drugiej części pierwszej połowy zdecydowanie opadły z sił. Do przerwy trafiały już tylko lublinianki, które ten fragment meczu wygrały 17:10.
Druga połowa nie dostarczyła już większych emocji. Szczypiornistki WSSP kontrolowały wynik, a ich przewaga byłaby znacznie wyższa, gdyby wykorzystały kilka stuprocentowych sytuacji. Przez dłuższy czas trenerka Sabina Włodek decydowała się na grę dwiema kołowymi, przy czym Joanna Drabik ustawiana była na środku rozegrania. Mecz finałowy z policyjną drużyną niemiecką z Wiesbaden zakończył się rezultatem 34:22. Bramki w finale dla WSSP rzuciły: Karolina Konsur 6, Dagmara Nocuń 5, Joanna Drabik 4, Katarzyna Kozimur 4, Marta Gęga 3, Olga Figiel 3, Agnieszka Kocela 3, Joanna Szarawaga 3 i Katarzyna Jarosz 3. W drużynie występowały też bramkarki Weronika Gawlik i Ekaterina Dzhukeva oraz rozgrywająca Weronika Zarzycka. Był to szósty złoty medal WSSP na arenie europejskiej.