Dotyczy stypendium socjalnego
W celu przedłużenia stypendium socjalnego na semestr letni studenci, których sytuacja materialna oraz liczba osób w rodzinie nie uległa zmianie od momentu złożenia wniosku o przyznanie pomocy materialnej w semestrze zimowym wypełniają Załącznik nr 1A – wzór wniosku do pobrania na stronie Uczelni (w zakładce Student – pomoc materialna). W związku z nowelizacją ustawy „Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce” próg dochodowy do otrzymania stypendium socjalnego z dniem 01 marca 2023 roku zostaje podwyższony do kwoty 1250 zł miesięcznie na osobę w rodzinie studenta.
Do wniosku nie trzeba dołączać żadnych dodatkowych dokumentów. W przypadku zaistnienia jakichkolwiek zmian w sytuacji materialnej lub osobowej w rodzinie należy ponownie wypełnić załącznik nr 1 do Regulaminu, wykazując dochody za 2021r. oraz zmianę sytuacji materialnej i osobowej w rodzinie, która nastąpiła po złożeniu wniosku w semestrze zimowym.
Informujemy, że studenci mają możliwość składania wniosków o przyznanie pomocy materialnej w następujących terminach:
Szczegółowe informacje w sprawie stypendium socjalnego, stypendium dla osób niepełnosprawnych, zapomogi:
Świadczenia przysługują na studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia i jednolitych studiach magisterskich, przez łączny okres 12 semestrów, bez względu na ich pobieranie przez studenta.
W ramach tego okresu świadczenia przysługują na studiach:
pierwszego stopnia – nie dłużej niż przez 9 semestrów;
drugiego stopnia – nie dłużej niż przez 7 semestrów.
W przypadku, gdy student podjął jednolite studia magisterskie, których czas trwania określony w przepisach prawa wynosi 11 albo 12 semestrów (np. na kierunkach medycznych), łączny okres, przez który przysługują świadczenia, jest dłuższy o 2 semestry, tj. wynosi łącznie 14 semestrów.
Okres 12 semestrów (lub 14 semestrów w przypadku jednolitych studiów magisterskich trwających 11 albo 12 semestrów), w trakcie których studentowi przysługują świadczenia rozpoczyna się w momencie podjęcia studiów i nabycia praw studenta po raz pierwszy (na pierwszym kierunku studiów). Do okresu przysługiwania świadczeń wlicza się wszystkie rozpoczęte przez studenta semestry na studiach, w tym także semestry przypadające w okresie korzystania z urlopów od zajęć. Wyjątek stanowią semestry na kolejnych studiach pierwszego stopnia rozpoczętych lub kontynuowanych po uzyskaniu pierwszego tytułu zawodowego licencjata, inżyniera albo równorzędnego (kolejne studia pierwszego stopnia nie są wliczane do okresu przysługiwania świadczeń). W przypadku kształcenia się na kilku kierunkach studiów semestry odbywane równocześnie traktuje się jako jeden semestr.
Od powyższych zasad został ustanowiony wyjątek dotyczący prawa do stypendium dla osób niepełnosprawnych. W przypadku gdy niepełnosprawność powstała w trakcie studiów lub po uzyskaniu tytułu zawodowego, student może otrzymać stypendium dla osób niepełnosprawnych na kolejnych kierunkach studiów przez dodatkowy łączny okres 12 semestrów. Przy ocenie prawa do stypendium dla osób niepełnosprawnych na kolejnych studiach (pierwszego i drugiego stopnia lub jednolitych studiach magisterskich) istotny jest moment powstania niepełnosprawności, a nie data wydania orzeczenia potwierdzającego powyższy fakt. Datę lub okres powstania niepełnosprawności określa się na podstawie treści ww. orzeczenia.
Przepisy dotyczące okresu przysługiwania świadczeń stosuje się odpowiednio do studentów, którzy kształcili się lub uzyskali tytuły zawodowe za granicą.
Student, który kształci się jednocześnie na kilku kierunkach studiów, może otrzymać świadczenie danego rodzaju (np. stypendium socjalne), tylko na jednym, wskazanym przez niego kierunku studiów. Student może otrzymać dane świadczenie (np. stypendium socjalne) na jednym kierunku, a inne świadczenie (np. stypendium rektora) na drugim kierunku, w tym także w innej uczelni.
Wykaz załączników:
Próg dochodu na osobę uprawniający do otrzymania stypendium socjalnego w roku akademickim 2022/2023 wynosi 1250,00 zł.
Załącznik nr 1A – wzór wniosku – wypełniają studenci, których sytuacja materialna oraz liczba osób w rodzinie nie uległa zmianie od momentu złożenia wniosku o przyznanie pomocy materialnej w semestrze zimowym. Do wniosku nie trzeba dołączać żadnych dodatkowych dokumentów. W przypadku zaistnienia jakichkolwiek zmian w sytuacji materialnej lub osobowej w rodzinie należy ponownie wypełnić załącznik nr 1 do Regulaminu, wykazując dochody za 2021 r. oraz zmianę sytuacji materialnej i osobowej w rodzinie, która nastąpiła po złożeniu wniosku w semestrze zimowym.
Dochody z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w wysokości 1/12 dochodu ogłaszanego corocznie, w drodze obwieszczenia, przez ministra właściwego do spraw rodziny w Dzienniku Urzędowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski” w terminie do dnia 1 sierpnia każdego roku.
W przypadku osiągania dochodów z działalności podlegającej opodatkowaniu na podstawie przepisów o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne student powinien dołączyć do wniosku zaświadczenie z urzędu skarbowego, zawierające informacje o:
– formie opłacanego podatku,
– wysokości przychodu,
– stawce podatku,
– wysokości opłaconego podatku.
Wykaz załączników (wyliczanie średniej) do wniosku o przyznanie stypendium rektora (załącznik nr 3):
Fizjoterapia st. jednolite magisterskie 2 rok – stacjonarne, niestacjonarne
Fizjoterapia st. jednolite magisterskie 3 rok – stacjonarne i niestacjonarne
Fizjoterapia st. jednolite magisterskie 4 rok – stacjonarne i niestacjonarne
Fizjoterapia st. jednolite magisterskie 5 rok – stacjonarne i niestacjonarne
Kosmetologia st. licencjackie 2 rok – stacjonarne i niestacjonarne
Kosmetologia st. licencjackie 3 rok – stacjonarne i niestacjonarne
Kosmetologia st. magisterskie 2 rok – stacjonarne i niestacjonarne
Położnictwo st. licencjackie 2 rok – stacjonarne
Pielęgniarstwo st. licencjackie 2 rok – stacjonarne i niestacjonarne
Pielęgniarstwo st. licencjackie 3 rok – stacjonarne i niestacjonarne
Pielęgniarstwo st. magisterskie 2 rok – stacjonarne
UWAGA !!!
Do wniosku o przyznanie stypendium rektora należy dołączyć również załączniki nr 13 i 14 (udostępnione powyżej).