W dniu 24 września 2002 r. Minister Edukacji Narodowej i Sportu nadał uprawnienia Wyższej Szkole Społeczno – Przyrodniczej w Lublinie (obecnie Akademia Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie) do prowadzenia studiów pierwszego stopnia o profilu praktycznym na kierunku Turystyka i rekreacja jako pierwszej Uczelni w województwie lubelskim.
Turystyka i rekreacja to specyficzny kierunek studiów stworzony dla kreatywnych osób z pasją, otwartych i ciekawych świata. AWP jako jedyna Uczelnia w Lublinie oferuje studia o profilu praktycznym. Wszystko dlatego, że doskonale wiemy jak ważna dla przyszłych pracodawców, czy prowadzonej działalności jest nie tylko zdobyta wiedza teoretyczna, ale przede wszystkim nabyte umiejętności i kompetencje. Ponad połowę programu studiów stanowią przedmioty kształtujące umiejętności praktyczne.
Dodatkowo zajęcia prowadzone są przez nauczycieli akademickich z wieloletnim stażem dydaktycznym. Są to jednocześnie specjaliści na co dzień związani z branżą turystyczną. Mowa tutaj o osobach prowadzących własne przedsiębiorstwo turystyczne lub pełniących funkcje kierownicze w różnych sektorach turystyki. Do prowadzenia wykładów i seminariów zaplanowano kadrę posiadającą stosowne wykształcenie, doświadczenie oraz dorobek naukowy w dyscyplinach wiążących się z kierunkiem studiów.
Dodatkowe doświadczenie zawodowe student otrzymuje dzięki:
- udziale w programie Erasmus+, łącząc naukę i pracę z podróżami oraz możliwością poznania kultury innych krajów;
- uczestniczeniu w wybranych zajęciach na innych pokrewnych kierunkach, ale także zajęciach w języku angielskim oraz studiach i stażach w zagranicznych uczelniach w ramach programu Erasmus+;
- realizacji programów praktyk studenckich w Polsce i zagranicą (głównie Hiszpania i Grecja);
- uczestniczeniu w międzynarodowych targach turystycznych, hotelarskich i gastronomicznych;
- możliwości pogłębiania wiedzy i rozwijania własnych zainteresowań w ramach członkostwa w Kole Naukowym i Klubie Turystyki;
- uzyskaniu dodatkowych kompetencji po ukończeniu specjalistycznych cyklicznych kursów (prowadzenie turystycznej działalności gospodarczej, barman – barista, pilot wycieczek, animator czasu wolnego, wychowawca kolonii i obozów młodzieżowych i innych w zależności od zapotrzebowania).