Wręczenie nagród w konkursach plastycznym i literackim „Psie Supermoce”, występy muzyczne, pokazy taneczne, spotkanie z psami terapeutycznymi i mnóstwo dobrej zabawy. Tak wyglądała 12. Edycja Dnia Dogoterapii w Akademii Wincentego Pola, którego organizatorem była współpracująca z naszą uczelnią Fundacja Canituus.
Poniedziałkową uroczystość wraz z prezes Fundacji Canituus – dr Judytą Popiołek otworzył wiceprezydent i dziekan Wydziału Nauk Społecznych, dr Mateusz Stefanek, prof. AWP, witając wszystkich uczestników – dzieci oraz ich opiekunów z placówek edukacyjnych z województwa lubelskiego.
Dzień Dogoterapii uświetniły występy muzyczno-taneczne pt. „Do grającej szafy grosik wrzuć” w wykonaniu artystów i wolontariuszy ze Stowarzyszenia Słoneczko.
Poznaliśmy także wyniki konkursu plastycznego i literackiego „Psie Supermoce”, a laureaci otrzymali dwie nagrody specjalne od władz uczelni – prezydenta, założyciela i kanclerza AWP doc. Henryka Stefanka oraz rektora, dra hab. Mariusza Korczyńskiego, prof. AWP.
W konkursie wzięło udział kilkanaście placówek z całej Polski. Wpłynęło ponad 170 prac plastycznych z całej Polski, spośród których wyłoniono dziesięciu laureatów i przyznano dwie nagrody specjalne. Z 12 najlepszych prac plastycznych powstanie kalendarz.
Po raz pierwszy odbyła się także edycja konkursu literackiego; wpłynęło sześć opowiadań, z których jedno zostało nagrodzone.
– Jest to dla nas duży zaszczyt duża przyjemność, że możemy was gościć co roku już od 12 lat. Bardzo się cieszę ze wszystkich prac. Wszystkie chcielibyśmy nagrodzić, nie jest to jednak możliwe, bo taka jest formuła, że wybieramy i nagradzamy 12 – powiedział wiceprezydent i dziekan Wydziału Nauk Społecznych, dr Mateusz Stefanek, prof. AWP. I dodał: – Bardzo się cieszę, że jesteście naszymi gośćmi, a w zasadzie współgospodarzami tego wydarzenia.
Prezydent Akademii, doc. Henryk Stefanek podkreślał: – Wszyscy jesteście zwycięzcami. Prace były świetne i myślę, że kalendarz, który przygotujemy, będzie naprawdę wyjątkowy. Gratuluję pomysłów, intelektu oraz serca włożonego we wszystkie prace – podsumował.
Jednym z laureatów konkursu był Bartosz Chołota ze Szkoły Podstawowej nr 18 w Lublinie.
– W mojej pracy plastycznej skupiłem się na tym, że psy są pomocne. Ta praca przedstawia psa pasterskiego. Wszystko odbywa się w górach, czyli w jednym z moich ulubionych miejsc. Psy uwielbiam za to, że są słodkie, aportują i służą ludziom – wyjaśniał Bartosz Chołota nie kryjąc radości z nagrody.
Dzień Dogoterapii w AWP był pełen radości i inspiracji. Oprócz nagród, na uczestników czekał słodki poczęstunek, gry i zabawy oraz spotkanie z psami terapeutycznymi Fundacji Canituus: Hiro, Inką, Pili i Tulisią.
Organizatorami wydarzenia byli: Fundacja Canituus, Akademia Wincentego Pola, Fundacja na Rzecz Rozwoju Młodzieży i Lub-Eko-Plus, a Honorowy Patronat nad Dniem Dogoterapii objął Prezydent Miasta Lublin.
Przypominamy, że Akademia Wincentego Pola prowadzi nabór na kierunek studiów podyplomowych z dogoterapii. Więcej informacji można uzyskać w Biurze Rekrutacji w pokoju nr 27, pod numerem telefonu 81 448 08 20
Laureaci konkursu plastycznego „Psie Supermoce”
- Kuba Kwiatek, Przedszkole z Oddziałami Integracyjnymi nr 12 w Lublinie
- Aleksandra Dynur, Przedszkole Niepubliczne z Oddziałami Integracyjnymi im. bł. Bolesławy Lament w Lublinie
- Kajetan Kawecki, Krajowe Towarzystwo Autyzmu o/ Lublin
- Łukasz Piesta, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Bystrzycy
- Kinga Sprawka, Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 w Lublinie
- Michał Bronisz, Społeczna Terapeutyczna Szkoła Podstawowa im. H. Ch. Andersena w Lublinie
- Filip Szatałowicz, Zespół Szkół nr 12 – Szkoła Podstawowa nr 14 im. Tadeusza Kościuszki w Lublinie
- Bartosz Chołota, Szkoła Podstawowa nr 18 w Lublinie
- Julia Ciepła, Szkoła Podstawowa w Besku
- Aniela Pawłos, Szkoła Podstawowa nr 22 w Lublinie
Nagrody specjalne
- Nagroda Specjalna Kanclerza Akademii Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie: Nela Bąk, Szkoła Podstawowa w Besku
- Nagroda Specjalna Fundacji Na Rzecz Rozwoju Młodzieży Akademii Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie: praca grupowa – Alicja Dolecka, Władysław Jagiełło, Niepubliczne Przedszkole Specjalne „Słoneczny Dzień” w Kraśniku
Laureatka 1. edycji konkursu literackiego „Psie Supermoce”
- Kornelia Piwko, Szkoła Podstawowa nr 22 w Lublinie, opowiadanie: „Karo – uzdrowiciel”
W jury oceniającym nadesłane prace zasiedli: prezydent, założyciel i kanclerz AWP doc. Henryk
Stefanek, wiceprezydent AWP i dziekan Wydziału Nauk Społecznych dr Mateusz Stefanek, prof. AWP
oraz przedstawiciele Fundacji Canituus, w tym dr Judyta Popiołek. Laureatkę w kategorii literackiej,
wyłoniono przy wsparciu prof. Barbary Bilewicz z UMCS.