➨ Zorganizowania, urządzenia, wyposażenia i kierowania gabinetami kosmetycznymi, salonami odnowy biologicznej, centrami SPA zgodnie z zasadami sanitarno-epidemiologicznymi, chroniąc siebie i klientów przed chorobami ogólnoustrojowymi oraz chorobami z manifestacją skórną.
➨ Diagnozowania stanu skóry i przydatków skórnych, identyfikując błędy i zaniedbania w pielęgnacji skóry.
➨ Przeprowadzenia wywiadu kosmetycznego, a także wstępnego wywiadu alergologicznego i udokumentowania swoich działań.
➨ Właściwego zaplanowania i wykonania terapii kosmetycznych, w tym pielęgnacyjnych, upiększających i estetycznych, w zależności od występującego problemu, uwzględniając wskazania, przeciwwskazania, rodzaj skóry oraz wiek klienta.
➨ Poprawnego zaplanowania i wykonania zaawansowanych zabiegów kosmetycznych dotyczących głowy, szyi, ciała oraz kończyn, uwzględniając wskazania oraz przeciwwskazania do wykonania zabiegu, potrzeby klienta, rodzaj skóry.
➨ Prawidłowego odczytywania składu kosmetyków
➨ Kontroli jakości wyrobu kosmetycznego i badań aplikacyjnych nowych kosmetyków.
➨ Ścisłej współpracy z lekarzem dermatologiem, alergologiem, onkologiem, chirurgiem plastycznym oraz lekarzem medycyny estetycznej w zakresie pielęgnacji skóry zmienionej chorobowo.
➨ Doboru i posługiwania się aparaturą kosmetologiczną, w tym sprzętem specjalistycznym, zachowując zasady BHP i PPOŻ.
➨ Konserwacji i zabezpieczenia narzędzi, aparatury i urządzeń po wykonaniu zabiegu.
➨ Udzielania porad w zakresie kolorystyki, rodzaju makijażu, stylizacji i sposobów kształtowania sylwetki, służących poprawie wyglądu klienta oraz projektowania i wykonania stylizacji w zależności od budowy ciała, typu urody, wieku i okoliczności.
➨ Prowadzenia działań profilaktycznych w zakresie chorób skóry i chorób cywilizacyjnych, pełniąc funkcje „edukatora” promującego zdrowy styl życia i dbałość o pielęgnację ciała i urody.
➨ Nawiązywania właściwego kontaktu z potencjalnymi klientami
oraz zapewnienia im odpowiedniego komfortu psychicznego i relaksu podczas wykonywania zabiegów kosmetycznych.
➨ Umiejętności szkolenia personelu.
➨ Doskonalenia poziomu zawodowego i wiedzy oraz uczestnictwa w szkoleniach specjalistycznych, sympozjach i kongresach.
➨ Tworzenia pisemnych prac teoretycznych, jak również prac badawczych, wykorzystując znajomość piśmiennictwa polskojęzycznego i światowego, znajomość programów komputerowych oraz podstaw statystyki, przedstawiając pracę w oparciu o własne przemyślenia, używając specjalistycznej terminologii kosmetologicznej.
➨ Podjęcia studiów trzeciego stopnia.
➨ Realizowania etyki zawodowej w działalności kosmetycznej.