Pod hasłem „Czy Ty, czy Ja – każdy w sporcie szansę ma” w hali MOSiR odbyła się V Paraolimpiada Przedszkolaków. W organizacji tego wyjątkowego wydarzenia wzięli udział studenci Fizjoterapii Akademii Wincentego Pola oraz członkowie pediatrycznego koła naukowego AWP.
Głównym organizatorem wydarzenia było Przedszkole Integracyjne numer 39 w Lublinie.
– Nasi studenci aktywnie wspierają organizację Paraolimpiady. To oni przeprowadzają wszystkie konkurencje sportowe, które są dostosowane zarówno do dzieci z zaburzeniami intelektualnymi, jak i z niepełnosprawnościami ruchowymi. Studenci są odpowiedzialni za prowadzenie całej olimpiady dbając o to, aby każde dziecko mogło w pełni uczestniczyć w wydarzeniu i czerpać radość ze sportowej rywalizacji – mówi Katarzyna Bryzek, wykładowca na kierunku Fizjoterapia oraz koordynator pediatrycznego koła naukowego AWP.
Paraolimpiada Przedszkolaków stała się nie tylko platformą do rywalizacji sportowej, ale przede wszystkim miejscem, gdzie dzieci mogły poczuć się wyjątkowo, nawiązać nowe przyjaźnie i cieszyć się sportem bez względu na swoje ograniczenia. Dzięki takim inicjatywom dzieci niepełnosprawne mogą się integrować, a także rozwijać swoje umiejętności fizyczne i społeczne.
– To była piąta edycja Paraolimpiady Przedszkolaków, a jednocześnie pierwsza po przerwie spowodowanej pandemią. Bardzo zależało mi na wznowieniu tego wydarzenia, ponieważ przynosi ono radość wszystkim: rodzicom, dzieciom i opiekunom – komentuje Monika Wójtowicz, dyrektorka 39 Przedszkola Integracyjnego w Lublinie. I dodaje: – Serdecznie dziękujemy studentom Akademii Wincentego Pola za pomoc w organizacji tego wydarzenia. Bez ich wsparcia nie udałoby się zrealizować całego przedsięwzięcia na tak wysokim poziomie.
Paraolimpiada Przedszkolaków to nie tylko wsparcie rozwoju dzieci niepełnosprawnych, ale także promocja wartości takich jak integracja, empatia i współpraca. Dla studentów Akademii Wincentego Pola to cenne doświadczenie.