Studenci Turystyki i Rekreacji Akademii Wincentego Pola zamiast siedzieć w sali, pojechali w teren. Odwiedzili trzy miejscowości, gdzie na żywo mogli przekonać się m.in., jak wygląda gospodarstwo agroturystyczne i jak się je prowadzi.
– Taki wyjazd w ramach przedmiotu Agroturystyka organizujemy dla studentów raz na rok. To praktyczne ćwiczenia w terenie. Chodzi o to, by studenci nie w sali uczelni, ale na miejscu zobaczyli i ocenili obiekty, które są wynajmowane turystom
– wyjaśnia prodziekan Wydziału Nauk Społecznych i kierownik Katedry Turystyki i Rekreacji, dr Sławomir Kula, prof. AWP.
W ramach ćwiczeń studenci zajmowali się kategoryzacją wiejskiej bazy noclegowej. Mierzyli pokoje, sprawdzali ich wyposażenie, oceniali otoczenie oglądanych obiektów. I wystawiali każdemu miejscu słoneczka – od jednego do trzech.
Wiesław Czerniec, wykładowca AWP i prezes Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne” przygotował dla studentów prawdziwe arkusze wykorzystywane przez inspektorów do oceny obiektów dla turystów. To pozwoliło im na lepsze poznanie zawodu, w którym się kształcą.
Pierwszym punktem wyjazdu był Celejów i gospodarstwo agroturystyczne.
– Jest mi miło, że po raz kolejny mogę gościć studentów AWP z kierunku Turystyka i Rekreacja. Mam nadzieję, że doświadczenie i umiejętności, które zdobywają w naszym obiekcie poszerzą ich wiedzę na temat funkcjonowania i kategoryzacji agroturystyki. Liczę, że w przyszłym roku także ugoszczę studentów waszej Akademii
– podkreślała Katarzyna Siwiec, właścicielka obiektu „Agroturystyka Pod Jabłonią”.
Kolejnym punktem na trasie były samodzielne jednostki mieszkalne w Wojciechowie. To obiekty w całości wynajmowane na wypoczynek rodzinom, np. mieszkania wakacyjne i domy wolno stojące.
Z kolei w Nowym Gaju studenci oglądali i oceniali kopuły glampingowe, czyli przeszklone kopuły, które pozwalają turystom na atrakcyjny odpoczynek w bliskim kontakcie z naturą.
Dodatkowymi atrakcjami na trasie były wizyty w Muzeum Kowalstwa w Wojciechowie oraz Muzeum minerałów, meteorytów i skamieniałości w Nowym Gaju.
– Takie wyjazdy bardzo podobają się studentom. Pozwalają ćwiczyć praktyczne umiejętności w terenie. To cenna wiedza
– uważa prodziekan Kula.
Daria Kravchuk z I roku Turystyki i Rekreacji potwierdza:
– Ten wyjazd był bardzo poznawczy. Mogliśmy dowiedzieć się na przykład, jak założyć własne gospodarstwo agroturystyczne i jak je prowadzić. W taki sposób, jeżdżąc w teren, zdobywamy dużo więcej wiedzy praktycznej
– podsumowuje studentka.