plREKRUTACJA 2024 / 2025 - DOŁĄCZ DO NAS

Akademia Wincentego Pola zainaugurowała nowy rok akademicki i otworzyła Centrum Nauk Medycznych

Było uroczyste Gaudeamus Igitur, medale dla zasłużonych pracowników i wyróżnienia dla najlepszych absolwentów. Jednak najważniejszym punktem tegorocznej inauguracji roku akademickiego było otwarcie Akademickiego Centrum Nauk Medycznych – nowoczesnego budynku Akademii Wincentego Pola.

Uroczystości rozpoczęły się od mszy św. w kościele pw. św. Andrzeja Boboli. Podczas mszy wystąpił chór z Afryki, w którego skład wchodzą studenci AWP.

Przed południem władze uczelni przecięły wstęgę i zaprosiły gości do nowego budynku – Akademickiego Centrum Nauk Medycznych. Będą się tutaj kształcić studenci, którzy chcą rozwijać swoją karierę zawodową w dziedzinie kosmetologii i ochrony zdrowia.

Centrum stanęło obok dotychczasowego gmachu uczelni przy ul. Choiny 2, oba budynki są połączone i tworzą wspólny kompleks.

– W 1999 roku oddawaliśmy do użytku nasz główny gmach. Po 24 latach otwieramy nowy budynek. Obydwa wybudowaliśmy z własnych funduszy, bez udziału środków zewnętrznych


– podkreślał prezydent i kanclerz Akademii Wincentego Pola, doc. Henryk Stefanek.

Do przecięcia wstęgi kanclerz zaprosił swoją córkę i syna – Dorotę Stefanek-Langham, wiceprezydent AWP oraz dra Mateusza Stefanka, prof. AWP, wiceprezydenta uczelni oraz dziekana Wydziału Nauk Społecznych.

– To oni na mnie naciskali, żebym podjął się tej inwestycji


– dodał kanclerz.

Razem z nimi wstęgę przeciął także rektor uczelni, dr hab. Mariusz Korczyński, prof. AWP.

Biskup Mieczysław Cisło poświęcając Centrum przypomniał, że wiosną ubiegłego roku poświęcał także kamień węgielny pod budowę nowej inwestycji.

– Jestem pod wrażeniem tempa i jakości prac. Ten obiekt będzie wypełniany pracą akademicką – mówił biskup Cisło. – Gratuluję tego dzieła, gratuluję rozwoju, bo ten obiekt świadczy o rozwoju w wymiarze ludzkim i materialnym.

Akademickie Centrum Nauk Medycznych będzie przeznaczone głównie do celów dydaktycznych. Będą się tutaj kształcić przede wszystkim studenci fizjoterapii i kosmetologii.

Budynek ma ponad 4200 mkw. powierzchni. Został wyposażony w najnowocześniejszy sprzęt medyczny i ma wszelkie udogodnienia potrzebne do edukacji.

Jest tu m.in. bar bistro i gabinety kosmetyczne. Są pracownie, laboratoria, sale dydaktyczne, sala do rehabilitacji, a także biblioteka i dwie aule amfiteatralne. Przed budynkiem powstały nowe miejsca parkingowe, a w planach jest budowa pełnowymiarowego boiska wielofunkcyjnego.

UROCZYSTA INAUGURACJA

Po uroczystym otwarciu i zwiedzeniu Centrum, goście, pracownicy i studenci uczelni wzięli udział w inauguracji roku akademickiego.

– Inaugurujemy dziś nowy rok akademicki, już po raz 24. Rola naszej uczelni i jej pozycja stale rosła przez te lata, a o jakości naszej Akademii świadczą jej absolwenci znający swoją wartość i doskonale przygotowani do pracy zawodowej

– podkreślał rektor uczelni, dr hab. Mariusz Korczyński, prof. AWP.

– Nasi absolwenci są cenieni przez pracodawców ponieważ łączą zdobytą tutaj wiedzę praktyczną z teorią.

Rektor wyliczał też liczne sukcesy studentów AWP w dziedzinie sportu.

– Stwarzamy dobre warunki do studiowania dla naszych sportowców. Zdobywają medale nie tylko w kraju, ale i na arenie międzynarodowej i to w wielu dyscyplinach, m.in. rugby, judo, kickboxingu, piłce nożnej, piłce ręcznej, pływaniu czy koszykówce. Nowum dla naszej uczelni jest porozumienie z Polskim Związkiem Zapaśniczym, by kształcić kadry

– wyliczał rektor.

Prezes tegoż Związku, Andrzej Supron, polski zapaśnik, trener i sędzia zapaśniczy, a także prezenter telewizyjny był obecny podczas niedzielnej uroczystości w AWP.

Założyciel Akademii Wincentego Pola, jej kanclerz i prezydent, doc. Henryk Stefanek dziękował wszystkim pracownikom za ich zaangażowanie:

– Bez tego wysiłku i pracy ponad limity trudno byłoby prowadzić uczelnię na takim poziomie

– mówił.

Kanclerz wyraził również ogromne zadowolenie z tego, że absolwenci AWP nie zasilają grona bezrobotnych ponieważ uczelnia stawia na kierunki praktyczne. Podkreślał także liczne grono studentów z zagranicy, którzy kształcą się w murach Akademii.

– Nasza placówka jest na 6. miejscu wśród uczelni państwowych i niepaństwowych pod względem umiędzynarodowienia. Ci studenci, którzy przyjeżdżają do nas z zagranicy przynoszą środki finansowe dla całego miasta

– zauważył kanclerz.

Gratulacje i wyrazy uznania dla władz uczelni, kadry oraz jej studentów popłynęły od wojewody lubelskiego Lecha Sprawki, wicemarszałka województwa lubelskiego Zbigniewa Wojciechowskiego, a także zastępczyni prezydenta Lublina, Beaty Stepaniuk-Kuśmierzak.

– Współpracujemy z państwem i podziwiamy was od lat. Jesteście jednym z najjaśniejszych punktów na sportowej mapie Lublina. Gratuluję odwagi, nowy budynek robi wrażenie, a pomysł, jak prowadzić kadry i młodych ludzi zasługuje na uznanie

– mówiła zastępczyni prezydenta Lublina Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, odpowiedzialna w lubelskim ratuszu za sprawy sportu i kultury.

Grzegorz Kuna, doradca ministra edukacji i nauki, odczytał list od ministra, prof. Przemysława Czarnka, w którym ten życzył pracownikom i studentom AWP inspiracji do pracy oraz odwagi w podejmowaniu nowych wyzwań.

Po symbolicznym pasowaniu na studenta, władze Akademii Wincentego Pola wręczyły medale i wyróżnienia.

Medale Wincentego Pola dla zasłużonych dla uczelni otrzymali:

  1. prof. dr hab. Bogumiła Mucha – Leszko
  2. dr Małgorzata  Konarzewska, prof. AWP
  3. dr Sławomir Kula, prof. AWP
  4. dr Radosław Dolecki, prof. AWP
  5. Bogdan  Łukasik, konsul honorowy Republiki Czeskiej w Lublinie
  6. mgr inż. Bogdan Naczas
  7. Michael Nluma
  8. prof. Raoul Saggini, MD, PhD

Wyróżnienia dla absolwentów AWP, którzy uzyskali najlepsze wyniki w nauce otrzymali:

  1. Violetta Krzaczek
  2. Agnieszka Misiarz
  3. Edyta Supron
  4. Weronika Szymanek
  5. Anna Nobis
  6. Yuliia Prysiazhniuk
  7. Iwona Tarkowska
  8. Agata Chmielarska

Stypendium im. Wincentego Pola dla studentów z zagranicy otrzymali:
1 miejsce i 100 % zniżki na czesne w II semestrze – Yehor Anikin
2 miejsce i 50 % zniżki na czesne w II semestrze – Yuliia Nynyk
3 miejsce i 30 % zniżki na czesne w II semestrze – Sofiia Sandulenko

Niedzielne uroczystości zakończył wykład inaugurujący pt. „Serce – narząd szczególny”, który wygłosił prof. dr hab. n. med. Andrzej Kleinrok.

Skip to content