plREKRUTACJA 2024 / 2025 - DOŁĄCZ DO NAS

Rozwój poprzez sztukę, czyli zajęcia z arteterapii w AWP

Studenci Pielęgniarstwa i Fizjoterapii w Akademii Wincentego Pola mogą skorzystać z wyjątkowych zajęć. Poprzez sztukę i twórczą działalność mają okazję wyrazić to, czego nie da się opisać słowami, mogą lepiej poznać siebie i zrozumieć swoje emocje. Arteterapia – bo o niej mowa – jest bardzo przydatna w pracy z pacjentami.

Zajęcia arteterapii w Akademii Wincentego Pola prowadzi kierowniczka Katedry Kosmetologii – dr Małgorzata Gorzel, prof. AWP. Na naszej uczelni arteterapia jest przedmiotem dla studentów kierunków paramedycznych, takich jak Pielęgniarstwo czy Fizjoterapia.

Arteterapia jest formą terapii, która wykorzystuje sztukę i proces twórczy do pomocy w wyrażaniu emocji, myśli i doświadczeń. Poprzez pracę z różnymi technikami artystycznymi, takimi jak malowanie, rzeźbienie czy rysowanie, osoby korzystające z arteterapii mogą lepiej zrozumieć i przepracować swoje trudności emocjonalne, psychiczne i fizyczne

– Charakter zajęć jest prorozwojowy. Metody arteterapii można wykorzystać do pracy z pacjentem, ale także do pracy nad sobą – podkreśla dr Małgorzata Gorzel. I dodaje: – Arteterapia jest szczególnie istotna dla kierunków paramedycznych, ponieważ te kierunki są narażone na stres i wypalenie zawodowe.

Terapia sztuką może być skuteczną formą wsparcia dla osób cierpiących na stres, depresję, zaburzenia lękowe, traumę czy uzależnienia. Proces twórczy pozwala na wyrażenie siebie w sposób bezpośredni i niezależny od słów, co może być szczególnie pomocne dla osób mających trudności w nawiązywaniu dialogu z terapeutą.

– Arteterapię można podzielić na dwa etapy. Pierwszy to działanie twórcze, może być to zadanie muzyczne, teatralne czy plastyczne. Drugi etap to refleksja: Po co to było robione? Jakie emocje mi przy tym towarzyszyły i do czego to doprowadziło? Wszystko to ma na celu doprowadzenie do katharsis, czyli do otwarcia się i pozbycia negatywnych emocji, wyjścia ze swojej strefy komfortu i poprawy jakości życia – podsumowuje dr Małgorzata Gorzel.

Zajęcia z arteterapii mogą pomóc w zwiększeniu poczucia własnej wartości oraz poprawić relacje z innymi poprzez twórczą komunikację. Są sposobem na relaksację i odprężenie. Dodatkowo, pozwalają rozwinąć kreatywność i samoświadomość – poprzez twórczą działalność można rozwijać swoje zdolności artystyczne oraz lepiej poznać siebie.

– Dlatego warto korzystać z tych zajęć – kwituje dr Małgorzata Gorzel

Fot. Małgorzata Gorzel

Skip to content