plREKRUTACJA 2024 / 2025 - DOŁĄCZ DO NAS

Profilaktyka zdrowia. Sprawdź, z jakich badań możesz skorzystać za darmo

Niedawno świętowaliśmy Dzień Kobiet, a potem Dzień Mężczyzn. Wręczaliśmy kwiaty i rozmaite prezenty. My proponujemy inny prezent, jaki każdy z nas może sobie zrobić – bezpłatne badania profilaktyczne w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia.

Profilaktyka to zapobieganie chorobom poprzez zdrowy styl życia i regularne badania przesiewowe. Wczesne wykrycie groźnych schorzeń pozwala na skuteczniejsze leczenie i redukcję ryzyka powikłań. Dlatego warto regularnie wykonywać badania profilaktyczne.

Jakie badania dla kogo?

Cytologia

Kobiety w wieku 25-64 lat, które nie miały w ciągu ostatnich trzech lat przesiewowego badania cytologicznego, mogą skorzystać z programu profilaktyki raka szyjki macicy. Badania można wykonać w poradniach położniczo-ginekologicznych oraz wybranych gabinetach położnej  Podstawowej Opieki Zdrowotnej, które mają umowę z Funduszem na świadczenia w ramach tego programu.

Mammografia

NFZ zachęca wszystkie kobiety w wieku 45–74 lat do bezpłatnych badań mammograficznych w ramach programu profilaktyki raka piersi. Do udziału w programie nie potrzebne jest skierowanie. Wystarczy zgłosić się do pracowni, która wykonuje takie badania. Można je również wykonać w mammobusie, który dojeżdża do najodleglejszych zakątków Polski.

Kolonoskopia

Kolonoskopię można wykonać w wieku 50 do 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego, a także w wieku 40 do 49 lat, jeśli masz krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego.

To program przesiewowych badań w kierunku wczesnego wykrywania zmian w jelicie grubym. Badanie trwa 15-40 minut i jest wykonywane w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym.

– Na badanie kolonoskopii w ramach programu profilaktycznego nie jest wymagane skierowanie, wystarczy zgłosić się do przychodni lub szpitala, które mają na nie umowę z NFZ – podkreśla Małgorzata Bartoszek, rzecznik prasowy Lubelskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ.

Spirometria

Osoby palące papierosy lub inne wyroby tytoniowe, zwłaszcza te w wieku 40-65 lat mogą skorzystać z badań spirometrycznych. To badania układu oddechowego, które pozwalają ocenić stan płuc. Program jest realizowany w wybranych placówkach POZ, które mają umowę z Funduszem.

40 PLUS

Od dwóch i pół roku  każda osoba po 40 roku życia może skorzystać z Programu Profilaktyka 40 PLUS dla pacjentów. W ramach programu pacjenci mogą wykonać bezpłatnie m.in. badania laboratoryjne: morfologię krwi, stężenie cholesterolu, poziom glukozy we krwi, próby wątrobowe czy badanie moczu. Dodatkowo, można zmierzyć ciśnienie, ocenić miarowość rytmu serca czy wykonać pomiar masy ciała oraz obliczyć wskaźnik masy ciała (BMI). Dodatkowo mężczyźni  mogą wykonać marker nowotworowy PSA.

– Aby skorzystać z profilaktycznych badań w ramach tego programu, należy zalogować się do Internetowego Konta Pacjenta, wypełnić ankietę w celu wygenerowania skierowania i wybrać placówkę  w której chcemy wykonać badania. Można również skontaktować się telefonicznie lub wypełnić ankietę w przychodni POZ uczestniczącej w programie – informuje Małgorzata Bartoszek.

Profilaktyka jest kluczem do dobrego i zdrowego życia. Profilaktyka zdrowotna to nie tylko moda i odpowiedzialność. To konieczność. Dzisiaj wiemy, że na nasze zdrowie mamy wpływ my sami. Regularne badania profilaktyczne, także wtedy kiedy nie odczuwamy jeszcze objawów, pozwalają na wykrycie choroby zanim jeszcze pojawią się symptomy. To zwiększa szanse na skuteczną terapię i powrót do zdrowia – podsumowuje rzecznik Lubelskiego OW NFZ.

Skip to content