Trwa rekrutacja na studia w Akademii Wincentego Pola. Jednym z oferowanych kierunków jest Filologia angielska z lingwistyką stosowaną z rozwiniętym modułem drugiego języka obcego, hiszpańskiego lub niemieckiego. Co jeszcze wyróżnia ofertę Akademii i dlaczego warto wybrać Filologię angielską w AWP? O tym wszystkim mówi kierownik Katedry Filologii Angielskiej dr Przemysław Terejko, prof. AWP.
Komu polecałby Pan studia z zakresu Filologii angielskiej?
– Poleciłbym te studia przede wszystkim osobom zainteresowanym nauką języków obcych, ale także interesującym się szeroko pojętą kulturą krajów anglojęzycznych. Filologia angielska to przecież nie tylko kurs językowy skupiający się na nauce słownictwa, gramatyki czy innych umiejętności językowych, ale także bardzo ciekawe zajęcia z historii, literatury oraz językoznawstwa.
Jaką wiedzę uzyska student Filologii angielskiej w Akademii Wincentego Pola?
– Oprócz oczywistego elementu jakim jest rozwijanie umiejętności językowych, staramy się przygotowywać naszych studentów do funkcjonowania w międzynarodowym środowisku biznesowym oraz rynku pracy. Stąd też zajęcia przygotowujące do wygłaszania wystąpień publicznych, przygotowania prezentacji oraz poznania różnych odmian j. angielskiego, a także ludzi nimi władających. Nasz program studiów ma charakter bardzo praktyczny, więc studenci oprócz wiedzy teoretycznej zdobywanej np. w trakcie zajęć z kulturowych podstaw komunikacji, ćwiczą także praktyczne umiejętności np. podczas wywiadów z obcokrajowcami przeprowadzanymi w trakcie ćwiczeń z przedmiotu Język angielski w świecie.
Czym wyróżnia się oferta Akademii w tym zakresie?
– Elementem wyróżniającym naszą Akademię jest rozwinięty moduł drugiego języka obcego, hiszpańskiego lub niemieckiego. W dzisiejszych czasach, dobra znajomość języka angielskiego przestaje być wystarczająca. Myślę, że nasi absolwenci wyróżniają się na tle innych anglistów właśnie dzięki znajomości drugiego języka obcego, która stanowi niewątpliwy atut na rynku pracy.
Aktualnie uczelnia ma w ofercie I stopień studiów z Filologii angielskiej, ale przygotowuje się do uruchomienia II stopnia studiów. Skąd pomysł na rozszerzenie oferty?
– Pomysł ten pochodzi głównie od samych studentów, którzy pod koniec studiów pierwszego stopnia sami dopytują o możliwość kontynuowania swojej edukacji w naszej Akademii. Studia magisterskie stanowią odpowiedź na to zapotrzebowanie, ale także, mamy nadzieję, będą atrakcyjną opcją dla osób, które wcześniej zdobyły tytuł licencjata a teraz szukają miejsca do kontynuowania swojej edukacji.
Gdzie znajdzie pracę osoba po ukończeniu studiów z Filologii angielskiej?
– Myślę, że w dzisiejszym świecie opcje są nieograniczone. Nasz program studiów celowo nie jest ukierunkowany na konkretny zawód, np. nauczyciela, aby dać naszym absolwentom tę wolność wyboru zawodu po studiach. Najbardziej oczywistymi wyborami są różne pozycje w firmach międzynarodowych, gdzie konieczna jest znajomość języków obcych, ale także realiów kulturowych panujących w różnych zakątkach świata. Na myśl przychodzą np. działy sprzedaży, marketingu, obsługi klienta czy HR. Ale myślę, że znajomość języka obcego może okazać się przydatna w każdym zawodzie, jaki można wykonywać, a dyplom ukończenia Filologii angielskiej stanowi duży atut w procesie rekrutacyjnym na dowolne stanowisko.
Co uważa Pan za największe atuty Akademii Wincentego Pola?
– Moim zdaniem największym atutem Akademii Wincentego Pola jest międzynarodowe środowisko jakie tutaj powstało. Uczelnia od wielu lat prowadzi studia anglojęzyczne, które przyciągają osoby z ponad 50 krajów świata. Krajobraz językowy jaki oni tworzą jest niepowtarzalny chociażby pod względem liczby odmian j. angielskiego jakie można usłyszeć na korytarzach Akademii. Jest to idealna okazja dla filologów angielskich, aby wyjść poza utarte ramy brytyjskiej oraz amerykańskiej wymowy i ćwiczyć swoje umiejętności w kontaktach z użytkownikami języka pochodzącymi z Afryki bądź Azji. Nasza filologia korzysta pełnymi garściami z tych możliwości organizując wspólne imprezy integracyjne oraz konferencje studenckie, które według mnie stanowią ogromną wartość dla młodych filologów. Jako przykład takiej inicjatywy mogę podać zeszłoroczną konferencję „Languages and Cultures of VPU” podczas której studenci z 8 krajów świata, w tym nasi filolodzy, opowiadali o swoich kulturach i językach. Wydarzenie to okazało się dużym sukcesem i myślę, że w tym roku możemy się spodziewać kolejnej edycji.
SSK