Teoria, liczne praktyki w szpitalach i placówkach medycznych oraz zajęcia w Centrum Symulacji Medycznej Akademii Wincentego Pola pod okiem doświadczonych specjalistów – to tylko niektóre z korzyści studiowania na nowo otwartym kierunku Ratownictwo Medyczne w AWP. O szczegółach opowiedział nam Kamil Cyrski, kierownik Centrum Symulacji Medycznej, ratownik medyczny i magister zdrowia publicznego.
Jakie są główne założenia programu studiów na kierunku Ratownictwo medyczne w Akademii Wincentego Pola?
– Program studiów jaki chcemy zaoferować naszym studentom został przygotowany zgodnie ze Standardem kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu ratownika medycznego Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Standard ten zawiera ogólne efekty uczenia się oraz szczegółowe odnoszące się do przedmiotów/modułów w obszarze grupy nauk podstawowych i nauk behawioralnych i społecznych, nauk klinicznych oraz praktyk zawodowych. Głównym celem kształcenia na Wydziale Nauk o Zdrowiu AWP w Lublinie jest przekazywanie studentom nowoczesnej wiedzy medycznej oraz kształtowanie umiejętności praktycznych pozwalających na udzielanie świadczeń medycznych na najwyższym poziomie. Duża dawka wiedzy, praktyki zaangażowania, współpracy, komunikacji, symulacji i przygody – wszystko w doskonałych warunkach i we współpracy z najlepszymi specjalistami i renomowanymi placówkami, są głównymi założeniami oferowanego programu studiów. Pragniemy, aby nasi studenci, a później absolwenci byli doskonale przygotowani, zarówno teoretycznie, jak i przede wszystkim praktycznie, by bezpośrednio po zakończeniu edukacji mogli podjąć zatrudnienie i być atrakcyjnymi i konkurencyjnymi kandydatami na rynku pracy.
Kto odnajdzie się na tym kierunku?
– Kierunek Ratownictwo medyczne jest najlepszym wyborem ścieżki zawodowej dla osób, które interesują się medycyną, a jednocześnie posiadają pewne cechy osobowości, które predysponują je do pracy w trudnych i stresujących warunkach. Ratownicy medyczni w codziennej pracy często muszą działać szybko, a jednocześnie sprawnie i skutecznie, podejmując kluczowe decyzje pod presją czasu, który w ratownictwie medycznym jest wyjątkowo istotnym czynnikiem mającym często wpływ na uratowanie czyjegoś zdrowia czy też życia. Praca ratownika medycznego bywa niezwykle stresująca i wymaga odporności psychicznej, a także fizycznej gotowości do radzenia sobie z trudnymi warunkami otaczającego środowiska. Karetka bez ratowników to tylko samochód, dlatego też niezwykle ważną jest umiejętność współpracy i komunikacji w zespołach ratownictwa medycznego. Silna motywacja do pomagania innym, zwłaszcza w sytuacjach krytycznych i kryzysowych, jest istotnym czynnikiem, który często decyduje o wyborze tego kierunku.
Jaką wiedzę zdobędą studenci w trakcie studiów?
– Studenci otrzymają interdyscyplinarną i holistyczna wiedzę z zakresu nauk medycznych. Ratownictwo medyczne jest zawodem praktycznym dlatego studenci zdobędą niezbędne umiejętności praktyczne z zakresu udzielania medycznych czynności ratunkowych ale również potężna dawkę wiedzy teoretycznej z wielu dziedzin medycyny, która jest niezbędna do wykonywania zawodu ratownika medycznego – zawodu, który łączy w sobie wiele kompetencji i umiejętności ukierunkowanych na ratowanie zdrowia i życia ludzi w każdym wieku. Absolwenci kończący kierunek ratownictwo medyczne są więc przygotowani zarówno teoretycznie, jak i praktycznie do pracy w środowisku wymagającym szybkiego działania, podejmowania decyzji w stresujących warunkach oraz szerokiej wiedzy medycznej.
Czy uczelnia oferuje możliwość odbywania praktyk w trakcie studiów?
– Praktyki zawodowe są nieodłączną częścią programu studiów i mają kluczowe znaczenie dla zdobycia praktycznych umiejętności, które są niezbędne w pracy ratownika medycznego. Decydując się na podjęcie studiów w naszej Uczelni, studenci otrzymają szerokie możliwości zdobywania umiejętności praktycznych m.in. w Zespołach Ratownictwa Medycznego Pogotowia Ratunkowego, Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych, oddziałach klinicznych szpitali czy też innych jednostkach współpracujących z Systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne. Jestem przekonany, że tak szerokie możliwości zdobywania umiejętności praktycznych doskonale przygotują ich do pracy w zawodzie. W tym miejscu chciałbym też podkreślić, że Akademia Wincentego Pola posiada do dyspozycji studentów nowoczesne i doskonale wyposażone Centrum Symulacji Medycznej, w którym pod okiem doświadczonych nauczycieli – praktyków, w bezpiecznym – symulowanym środowisku studenci mają możliwość zdobywania wiedzy i umiejętności praktycznych, które bardzo skutecznie przygotują ich do realizacji praktyk zawodowych podczas których będą wykonywać procedury medyczne oraz medyczne czynności ratunkowe w warunkach naturalnych.
Gdzie może pracować absolwent Ratownictwa medycznego?
– Ratownictwo medyczne, to wciąż młody i jednocześnie bardzo dynamicznie rozwijający się zawód medyczny – szczególnie w ostatnim czasie, o czym świadczy chociażby powołanie Komitetu Organizacyjnego Samorządu Ratowników Medycznych, z czego jako ratownicy bardzo się cieszymy. Zawód ratownika medycznego daje bardzo szerokie możliwości rozwoju oraz pracy zawodowej w różnych sektorach opieki zdrowotnej oraz innych jednostkach współpracujących z Systemem Państwowe Ratownictwo Medyczne m.in.:
- Podmioty lecznicze publiczne i niepubliczne m.in. szpitale, stacje pogotowia ratunkowego, Lotnicze Pogotowie Ratunkowe,
- Centrum Powiadamiania Ratunkowego,
- Centrum Zarządzania Kryzysowego,
- Jednostki Państwowej Straży Pożarnej, Policji, Straży Granicznej, Wojska Polskiego, Służby Więziennej,
- Specjalistyczne służby ratunkowe takie jak: WOPR, TOPR, GOPR,
- Ośrodki szkoleniowe w zakresie nauczania pierwszej pomocy i kwalifikowanej pierwszej pomocy,
- Uczelnie kształcące w zakresie ratownictwa medycznego.
W tym miejscu warto podkreślić, że zawód ratownika medycznego jest zawodem prestiżowym cieszącym się zaufaniem publicznym – według badania „Ranking prestiżu zawodów i specjalności 2024” ratownik medyczny znajduje się na drugim miejscu wśród najbardziej poważanych zawodów w Polsce z wynikiem 82,6 % – zaraz za strażakiem, zaś miejsce wyżej niż lekarz.
Dlaczego polecałby pan Ratownictwo medyczne w AWP?
– Kształcimy praktycznie, a myślę, że w przypadku studiów na kierunku Ratownictwo medyczne, to najistotniejszy atut. Jak wspominałem wcześniej, AWP dysponuje doskonale wyposażonym Centrum Symulacji Medycznej oraz nowoczesnym gmachem Centrum Nauk Medycznych, które stwarzają specyficzne i bezpieczne środowisko do nabywania wiedzy i umiejętności zawodowych. AWP to także wykwalifikowana kadra doświadczonych nauczycieli – praktyków z wielu dziedzin medycyny m.in. medycyny ratunkowej, ratownictwa medycznego, anestezjologii czy chociażby medycyny podróży, morskiej i tropikalnej, którzy chętnie dzielą się swoją wiedzą i umiejętnościami. To, co nas wyróżnia to również bardzo ciekawe możliwości, jakie daje program studiów, również w zakresie tzw. przedmiotów fakultatywnych takich jak:
- Ratownictwo chemiczne i ekologiczne lub ratownictwo wodne, Ratownictwo
w trudno dostępnych obszarach lub leczenie bólu, - Psychologia komunikacji lub zarządzanie zasobami ludzkimi w sytuacjach kryzysowych,
- Metodyka nauczania w ratownictwie medycznym lub survival w działaniach ratowniczych.
AWP dzięki szerokiej współpracy z otoczeniem interesariuszy zewnętrznych daje również swoim studentom możliwości uzyskania w trakcie studiów, uprawnień do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi oraz uprawnień do kierowania pojazdami specjalnymi kat. C.