Pasjonujące wykłady i warsztaty, goście z całego świata. Tak wyglądała konferencja „Fizjoterapia pacjenta neurologicznego w XXI wieku”, która odbyła się w sobotę, 27 stycznia, w Lubelskim Centrum Konferencyjnym przy ulicy Grottgera. Jednym z organizatorów wydarzenia była Akademia Wincentego Pola.
Celem konferencji było propagowanie możliwości stosowania fizjoterapii u pacjentów z różnymi problemami neurologicznymi oraz zwiększanie świadomości na temat wykorzystania urządzeń robotycznych i wirtualnej rzeczywistości w kompleksowej rehabilitacji pacjentów neurologicznych oraz zwiększanie świadomości na temat możliwości wykorzystania urządzeń robotycznych i wirtualnej rzeczywistości w kompleksowej rehabilitacji pacjentów neurologicznych.
Wśród zaproszonych gości byli czołowi specjaliści w kraju, którzy wyznaczają trendy w opiece nad pacjentem neurologicznym. Posiadają oni doświadczenie w najbardziej prestiżowych ośrodkach w kraju i za granicą, a obecnie są wykładowcami i instruktorami różnych metod fizjoterapeutycznych.
Naszą uczelnię reprezentowali dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu, dr n. med. Marian Przylepa, prof. AWP oraz prodziekan fizjoterapii, dr n. o zdr. Daria Majewska.
Wśród prelegentów mogliśmy posłuchać m.in. absolwentów fizjoterapii AWP, Erika Shtaihervaldta oraz Kacpra Kołodzieja, którzy prowadzili modernistyczny i rozwijający blok pt. „Możliwości wykorzystania urządzeń robotycznych w kompleksowej rehabilitacji pacjentów neurologicznych”.
– W imieniu władz uczelni Akademii Nauk Stosowanych Wincentego Pola chcę wyrazić radość, że już po raz drugi udało się zorganizować konferencję pacjenta neurologicznego. Akademia Wincentego Pola w 2004 roku jako pierwsza w Lublinie zorganizowała studia dla fizjoterapeutów. Te studia dały efekt w postaci ponad ośmiotysięcznej rzeszy fizjoterapeutów, którzy znajdują zatrudnienie w Polsce, ale również poza granicami kraju, reprezentując tym samym wysoki poziom swojego wykształcenia i zaangażowania – mówił podczas otwarcia konferencji dziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu, prof. Marian Przylepa.
Konferencja spotkała się z wielkim zainteresowaniem. Zgromadziła specjalistów z różnych dziedzin medycyny, fizjoterapii czy logopedii, umożliwiając dyskusję nad aktualnymi zagadnieniami i nowinkami w pracy z pacjentem neurologicznym. Uczestnicy mieli możliwość wymiany doświadczeń oraz zapoznania się z najnowszymi badaniami i metodami leczenia.
– Poziom tej konferencji jest niezwykle wysoki. Spotkało się tutaj mnóstwo wykładowców z różnych uczelni, instruktorów różnych metod neurorozwojowych. Dzisiejsza konferencja jest idealną okazją, żeby zintegrować środowisko medyczne, zarówno logopedów, fizjoterapeutów, jak i lekarzy neurologów i wzajemnie korzystać z tej nabytej wiedzy – podsumowała dr Daria Majewska.
Organizatorzy konferencji deklarują, że będą kontynuować organizację tego typu wydarzeń, aby umożliwić specjalistom z różnych dziedzin medycyny jak i studentom stały rozwój, wymianę wiedzy oraz doskonalenie swoich umiejętności.