plREKRUTACJA 2024 / 2025 - DOŁĄCZ DO NAS

Po raz 32. zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Każda złotówka jest ważna

Już w najbliższą niedzielę, 28 stycznia, odbędzie się kolejna edycja Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem wolontariusze będą zbierać pieniądze na zakup sprzętu, który trafi na oddziały pulmonologiczne dla dzieci i dorosłych.

Pandemia COVID-19 miała bardzo negatywny wpływ na płuca zarówno dorosłych, jak i dzieci. Stąd temat przewodni tegorocznej zbiórki „Płuca po pandemii” i zbiórka na zakup sprzętu do walki z chorobami płuc.

Czy warto się przyłączyć do akcji? Zapytaliśmy o to dziekana Wydziału Nauk o Zdrowiu, dra n. med. Mariana Przylepę, prof. AWP.

– Myślę, że wiele szpitali, a przez to ich pacjenci, skorzystało na tym, że otrzymywali sprzęt, którego w normalnych warunkach – ze względu na ograniczenia finansowe – nie mogły zakupić. Uważam, że całe przedsięwzięcie oraz idea Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy jest niezwykle cenna i humanitarna. Organizatorzy mają niezwykłe umiejętności potrzeby wychwycenia sprzętu, który jest niezbędny, ale niedostępny – mówi prof. Przylepa, który przez 35 lat piastował stanowisko dyrektora Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 przy ulicy Jaczewskiego.

Rokrocznie zbiórka odbywa się w zimie, a pomimo mrozu i chłodu na ulice wyrusza mnóstwo wolontariuszy z puszkami na datki.

Orkiestrę można wesprzeć także biorąc udział w internetowych licytacjach różnorodnych przedmiotów, usług, czy np. spotkań ze znanymi osobami.

– Absolutnie trzeba poprzeć ideę zbiórki środków na zakup sprzętu medycznego. Nawet ze wzrostem środków finansowania na ochronę zdrowia  jeszcze nie mamy sytuacji, w której potrzeby wszystkich placówek medycznych byłyby zabezpieczone. Każda złotówka przeznaczona na WOŚP jest ważna – podsumowuje dr n. med. Marian Przylepa.

W Lublinie Orkiestra będzie grać w holu głównym Galerii Olimp przy al. Spółdzielczości Pracy oraz przed budynkiem. Przez cały dzień będą się tam odbywać koncerty, występy taneczne czy pokazy służb ratunkowych i mundurowych. Całość zakończy się o godz. 20 światełkiem do nieba.

Do akcji może przyłączyć się każdy.

W ubiegłym roku podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy zebrano  243 259 387 zł i 25 groszy. Od początku akcji, czyli od 1993 roku, udało się zebrać prawie 2 miliardy złotych, za które został zakupiony sprzęt medyczny do szpitali w całym kraju.

Skip to content