plREKRUTACJA 2024 / 2025 - DOŁĄCZ DO NAS

Wyprawa na Spitsbergen z udziałem wykładowcy Akademii Wincentego Pola

Pracownicy Muzeum Badań Polarnych w Puławach, w tym wykładowca Akademii Wincentego Pola na kierunku Turystyka i rekreacja, dr Andrzej Pawłowski, prof. AWP, biorą udział w wyprawie na Spitsbergen. Celem ich podróży jest Stacja Polarna Hornsund.

Uczestnicy wyprawy wypłynęli statkiem 20 sierpnia. Płynęli przez tydzień, aby dotrzeć na Spitsbergen – największą norweską wyspę na Morzu Arktycznym.

Udział w ekspedycji studyjno-szkoleniowej pozwoli im poznać środowisko przyrodniczo-kulturowe Spitsbergenu oraz odwiedzić Stację Polarną Hornsund, prowadzoną przez Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk.

Ekspedycja ma również na celu nawiązanie kontaktów z Muzeum Norweskiego Instytutu Polarnego w Longyearbyen. W planach jest także zwiedzanie innych stacji polarnych oraz wyprawa na lodowiec, choć realizacja tych zamierzeń zależy od warunków pogodowych panujących na wyspie. Zdobyta wiedza i doświadczenia zostaną zaprezentowane na stałych aranżacjach i wystawach w Muzeum Badań Polarnych w Puławach.

– Hasłem naszego muzeum jest „Przybliżamy Niedostępne”. Chcemy zobaczyć na własne oczy to, o czym opowiadamy w naszej placówce – mówi nam dr Andrzej Pawłowski, prof. AWP.

Muzeum w Puławach to pierwsze w Polsce muzeum polarnictwa. Jest stosunkowo młodą instytucją, powołaną w maju 2020 r. Studenci z Akademii Wincentego Pola również korzystają z bogatej oferty wystaw, uczestnicząc w zajęciach i seminariach odbywających się w tej puławskiej placówce.

Pracownicy puławskiego muzeum, za zgodą Polskiej Akademii Nauk, zorganizowali wyprawę na Spitsbergen we własnym zakresie podczas swojego urlopu.

Cała ekspedycja potrwa dwa tygodnie, a powrót do Polski planowany jest na 4 września.

Zdj. Strona internetowa, Muzeum Polarne w Puławach

Życzymy powodzenia, aby wyprawa na Spitsbergen przyniosła wiele cennych doświadczeń, nowych odkryć i niezapomnianych wspomnień.

Skip to content