Wybierz Lublin do studiowania i życia. Jest w czołówce polskich miast

Dlaczego warto studiować i mieszkać w Lublinie? Według najnowszego rankingu portalu Business Insider, Lublin jawi się jako prawdziwa perełka pod względem jakości życia. Zajmując imponujące drugie miejsce w zestawieniu miast wojewódzkich, Lublin wyprzedził Warszawę, Kraków czy Wrocław.

W rankingu ocenianych jest 16 miast wojewódzkich w Polsce. Pod uwagę brane są informacje z Głównego Urzędu Statystycznego, Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska czy Narodowego Funduszu Zdrowia. Analizowane są dane dotyczące zarobków mieszkańców, poziomu bezrobocia, czy cen mieszkań. Pod lupę brany jest także wskaźnik przestępczości, jakość powietrza czy czas oczekiwania na wizytę u lekarza w ramach NFZ.

Lublin wyprzedził tylko Olsztyn, który w tym roku zajął 1. miejsce. Z kolei na trzecim miejscu uplasował się Poznań. Wysokie noty Lublina potwierdzają sami mieszkańcy, jak i studiujący tu młodzi ludzie.

– Lublin ma niepowtarzalny urok – ocenia jego mieszkanka Wioleta Suska. – Bliskość natury, urokliwe Stare Miasto, bogata oferta kulturalna oraz wyjątkowe knajpki sprawiają, że życie w Lublinie nabiera niepowtarzalnego klimatu.

W podobnym tonie wypowiada się Heather, studentka Pielęgniarstwa w Akademii Wincentego Pola:

–  Polecam wszystkim przyjechać i studiować w Lublinie ponieważ będziecie mieć możliwość poznania różnych nowych kultur, a także możliwość, by znaleźć pracę. Przyjeżdżajcie do Lublina, to dobre miejsca do mieszkania i studiowania – zachęca Heather.

Lublin staje się coraz bardziej atrakcyjnym miejscem dla studentów. Coraz więcej firm zakłada tu swoje siedziby, a bogata oferta sportowa i kulturalna sprawia, że w Lublinie nie brakuje możliwości na rozwój osobisty i zawodowy, jak i ciekawie spędzony czas wolny. Do tego dochodzi bliskość takich atrakcyjnych miejsc jak Kazimierz czy Nałęczów oraz piękne Roztocze.

Co na temat rankingu myśli Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin? Poprosiliśmy go o komentarz:

– Dzięki konsekwentnie realizowanej strategii rozwoju, Lublin dołączył do grona pierwszej ligi polskich miast. Mamy stabilną gospodarkę ze stałym wzrostem zatrudnienia i prężnie działającymi ośrodkami akademickimi. Pozyskujemy nowych inwestorów, którzy w ciągu 13 lat utworzyli tysiące miejsc pracy, a w samej Podstrefie Lublin firmy zainwestowały 2,3 mld zł. Na realizację wielu złożonych i ambitnych projektów o wartości blisko 6 mld zł pozyskaliśmy ponad 3 mld zł dofinansowania z funduszy europejskich, co wpłynęło na dynamiczny, wielopłaszczyznowy rozwój naszego miasta – wymienia prezydent Lublina. I dodaje: – Jesteśmy dobrze skomunikowani z Polską, Europą i światem, co sprzyja rozwojowi gospodarczemu, ale i podróżom. Nasze miasto, tylko w ciągu zeszłego roku, odwiedziło blisko 1,6 mln turystów. To wszystko potwierdza, że Lublin, jako jedno z najszybciej rozwijających się miast w Polsce, jest jednocześnie przyjazne dla osób, które związały z nim swoje życie. Dba o swoje mieszkanki i mieszkańców oraz angażuje ich we współdecydowanie o mieście. Razem tworzymy Plany dla Dzielnic, by rozwijać lokalne społeczności. Dziś Lublin to nowoczesna metropolia, którą wspólnie budujemy dla przyszłych pokoleń.

To wszystko zachęca, by studiować i mieszkać w Lublinie!