Weekend z egzaminami certyfikatowymi w AWP

W miniony weekend w Akademii Wincentego Pola odbywały się państwowe egzaminy z języka polskiego jako obcego. Nasza uczelnia jest jednym z ośrodków w Polsce, gdzie organizowane są kursy przygotowujące do takiego egzaminu, a także miejscem, gdzie takie egzaminy są przeprowadzane.

– Do egzaminów podeszło 55 osób. 10 osób zdawało na poziomie C1 i 45 osób na poziomie B1. To osoby z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Brazylii i Filipin – mówi Katarzyna Dejnek-Kobylas, która koordynuje pracę Ośrodka Egzaminacyjnego w AWP.

Egzaminy przeprowadza wykwalifikowana kadra nauczycieli akademickich posiadająca specjalne uprawnienia. Najpierw arkusze sprawdzane są przez nich na miejscu w Lublinie, a potem trafiają do Komisji Głównej w Warszawie, gdzie są weryfikowane.

4 i 5 grudnia rusza kolejna rekrutacja na egzamin z języka polskiego jako obcego. Ten zostanie przeprowadzony w naszej Akademii 4 i 5 lutego 2024 roku, tym razem na poziomie B1 i B2.

– Taki egzamin cieszy się sporym powodzeniem wśród obcokrajowców. Uzyskanie certyfikatu na poziomie B1 otwiera możliwość do otrzymania pracy w krajach Unii Europejskiej, uprawnia do otrzymania stałego pobytu w Polsce i ubiegania się o obywatelstwo. Z kolei egzamin państwowy C1 uprawnia do darmowego studiowania po polsku na polskich uczelniach publicznych – podkreśla Katarzyna Dejnek-Kobylas.

Egzamin państwowy na poziomie B2 daje możliwość studiowania w języku polskim na naszych krajowych uczelniach.

– W Akademii Wincentego Pola nie tylko przeprowadzamy tego typu egzaminy państwowe, ale dodatkowo, dla zainteresowanych oferujemy kursy przygotowujące do nich. Warto z nich skorzystać – dodaje Katarzyna Dejnek-Kobylas.

Jak zgłosić się na kurs? Należy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie

lub wysłać e-mail na jeden z adresów osrodekjpjo@pol.edu.pl lub awp.jpjo@gmail.com. Można też zadzwonić na numer telefonu 663 558 100.

Certyfikaty państwowe są ważne bezterminowo i uznawane na całym świecie.

Zasady rekrutacji na egzamin oraz więcej szczegółów można znaleźć TUTAJ