Sportowe sukcesy studentów Akademii Wincentego Pola

Pasmo sukcesów i zwycięstw – tak można podsumować osiągnięcia naszych studentów w ostatnich dniach. Piłkarki MKS FunFloor Lublin awansowały do fazy grupowej rozgrywek europejskich, drużyna rugbystów zdobyła drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu AZS Rugby 7. Z kolei Maria Szwed zajęła pierwsze miejsce w pływaniu podczas Lubelskiej Uniwersjady.

Piłkarki MKS FunFloor Lublin, w którego składzie grają m.in. studentki Akademii Wincentego Pola, w spektakularnym stylu pokonały w niedzielę rywalki z serbskiej drużyny ZORK Jagodina 44:24. Tym samym zapewniły sobie awans do fazy grupowej EHF European League.

– Choć o naszych planach i celach staramy się nie mówić, to ten awans był naszym celem, o którym mówiliśmy głośno i do którego mocno dążyliśmy. To był nasz plan minimum na ten sezon. I udało się – nie kryje satysfakcji Tomasz Lewtak, prezes zarządu MKS Lublin S.A. I dodaje: – Ta wygrana to środek pośredni do kolejnych sukcesów. Chcemy zaistnieć w Europie, być sportową wizytówką naszego regionu. Jeśli będziemy mocni w Europie, będziemy mocni też w Polsce.

Prezes Lewtak podkreśla, że razem z trenerką drużyny Edytą Majdzińską, zespół przeszedł rewolucję. Małymi krokami realizował założone cele.

– Tę rewolucję udało się osiągnąć nie tylko dzięki pozyskaniu 7 nowych zawodniczek, ale i wsparciu władz Akademii Wincentego Pola. Dzięki przychylności kanclerza AWP, doc. Henryka Stefanka, piłkarki mogą korzystać z zaplecza fizykoterapii, jakim dysponuje uczelnia. Dbamy o zdrowie naszych zawodniczek, pilnujemy kwestii prawidłowego odżywiania, to bardzo ważne dla kondycji samych zawodniczek, jak i całej drużyny – zaznacza Tomasz Lewtak.

Kolejny sukces odnotowali nasi studenci grający w składzie drużyny Akademia Wincentego Pola Budowlani II Lublin. W weekend zajęli drugie miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu AZS Rugby 7 (odmiana gry siedmioosobowa, olimpijska).

– To kolejny progres tej drużyny. W tamtym roku w klasyfikacji zajęliśmy trzecie miejsce, w tym roku drugie. Apetyt rośnie w miarę jedzenia, więc liczymy, że za rok zdobędziemy już pierwsze miejsce, bo potencjał w tym zespole jest naprawdę duży – mówi Jacek Zalejarz, prezes klubu Budowlani Lublin i drugi trener rugbystów. Pierwszym trenerem jest Sebastian Berestek, który pełni jednocześnie funkcję wiceprezesa klubu.

Zawodnicy Akademii Wincentego Pola biorą także udział w rozgrywkach II ligi rugby, w składzie 15 osób. Po rundzie jesiennej zajmują trzecie miejsce.

– To też dobrze wróży, by walczyć o wyższe miejsca na podium – dodaje prezes Zalejarz. – Teraz będziemy mieć przerwę w rozgrywkach, ale nie przerwę w treningach. To doskonały moment, by już pod dachem przygotowywać się fizycznie i technicznie do wiosennych rozgrywek.

Już nie zespołowo, ale w pojedynkę sukcesem może pochwalić się studentka I roku fizjoterapii AWP, Maria Szwed. Podczas Lubelskiej Uniwersjady – Igrzysk Studentów Pierwszego Roku zajęła pierwsze miejsce w pływaniu 50 m stylem dowolnym kobiet. Zawody organizuje cyklicznie Klub Środowiskowy AZS Lublin.

Tym samym nasza studentka awansowała do Ogólnopolskiego Finału Igrzysk Studentów Pierwszego Roku, który odbędzie się 1-3 grudnia tego roku.

– Jestem trochę zaskoczona zwycięstwem, bo trenuję wspinaczkę na czas, a pływanie jest takim moim treningiem cardio, czymś w rodzaju hobby dla rozluźnienia głowy. Ale to miłe zaskoczenie – powiedziała nam Maria Szwed. Podczas Uniwersjady popłynęła z czasem 27,80 sek.

Maria Szwed to utalentowana zawodniczka. Na swoim koncie ma liczne sukcesy sportowe we wspinaczce. W tym roku zdobyła w Duisburgu tytuł mistrzyni Europy, a w Seulu tytuł wicemistrzyni świata we wspinaczce sportowej na czas do lat 20. Teraz wyjeżdża na zgrupowanie kadry narodowej we wspinaczce do Zakopanego.

Czy weźmie udział w Ogólnopolskim Finale Igrzysk Studentów Pierwszego Roku i powalczy o sukcesy pływackie?

– Trudno powiedzieć, bo termin igrzysk pokrywa się z terminem mojego zgrupowania. Ale to już będzie decyzja trenera – kwituje Maria Szwed.

Wszystkim naszym studentom gratulujemy sukcesów na arenie sportowej i życzymy kolejnych osiągnięć!

Fot. MKS FunFloor Lublin, Budowlani Lublin, AZS Lublin