plREKRUTACJA 2024 / 2025 - DOŁĄCZ DO NAS

Studenci AWP na pierwszej linii w Mistrzostwach Ratownictwa Medycznego

Od środy do piątku Lublin stał się centrum ratownictwa medycznego. W różnych miejscach na terenie miasta odbywały się X Regionalne Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym Lublin 2024. Wzięli w nich udział także studenci Akademii Wincentego Pola.  

W zawodach zorganizowanych przez Wojewódzkie Pogotowie Ratunkowe SP ZOZ w Lublinie wystartowało 36 zespołów ratowników medycznych z całego kraju. Były to jednocześnie eliminacje do Mistrzostw Polski.

W różnych lokalizacjach na terenie Lublina ratownicy mierzyli się z realistycznymi scenariuszami ratunkowymi – od wypadków samochodowych po sytuacje medyczne wymagające natychmiastowej interwencji.

W jednej z konkurencji, na terenie Centrum Spotkania Kultur, gdzie w sytuacji symulowanej należało udzielić pomocy poszkodowanym podczas wieczoru kawalerskiego, wzięli udział anglojęzyczni studenci Wydziału Nauk o Zdrowiu naszej Akademii, którzy pełnili rolę statystów. Była to dla nich wyjątkowa okazja, aby zobaczyć, jak wygląda praca ratownika na co dzień.

– Studenci anglojęzyczni Akademii Wincentego Pola pomagają w przeprowadzeniu scenariusza „Królewski Kawalerski” autorstwa  naszego wykładowcy, magistra Daniela Łuszczaka. Scenariusz jest realizowany w ramach X  Regionalnych Mistrzostw Ratownictwa Medycznego i wraz ze studentami pomagamy w jego realizacji  –  wyjaśnia dr Dorota Stefanek-Langham, wiceprezydent Akademii Wincentego Pola.

– Ratownicy mierzą się z imprezą, gdzie muszą rozpoznać i leczyć poszkodowanego. W tym zadaniu przeszkadzają im uczestnicy imprezy, z czym też muszą sobie poradzić – opowiada Daniel Łuszczak, który prowadzi w AWP zajęcia z podstaw ratownictwa medycznego.

Jak mówili studenci Akademii, współpraca z doświadczonymi ratownikami oraz udział w tak realistycznych scenariuszach było dla nich bezcennym doświadczeniem.

Mistrzostwa w Ratownictwie Medycznym tradycyjnie kończy Parada Ambulansów z metą na Placu Teatralnym przed Centrum Spotkania Kultur.

Skip to content