Maciej Więckowski, mistrz w motocrossie: Studia w AWP były dla mnie niezwykła przygodą

Kilkukrotny mistrz Polski i Europy w motocrossie, reprezentant Polski w zespołowych Mistrzostwach Świata – Maciej Więckowski. Jest nie tylko utalentowanym sportowcem, ale i inspiracją dla wielu osób. Co więcej, jest absolwentem Akademii Wincentego Pola. Opowiedział nam o swojej pasji i wspomnieniach związanych z naszą uczelnią.

Jak rozpoczęła się Twoja przygoda z motocyklami?

– Motocyklowe korzenie sięgają mojej rodziny ponieważ zarówno mój wujek, ojciec, jak i starszy brat jeździli na motocyklach, a nawet rodzeństwo cioteczne miało zamiłowanie do tego sportu. Już jako mały chłopiec w wieku czterech lat zaczynałem swoją przygodę na mini motocyklach, stawiając pierwsze kroki na dwóch kółkach.

Czy masz ulubione trasy do jazdy?

– To jest trochę trudne pytanie (śmiech). Jeżdżę na dwóch rodzajach tras: motocrossowych oraz enduro. W motocrossie ścigamy się na zamkniętych torach, gdzie znajdują się skoki, piach i inne przeszkody. Natomiast w enduro jeździmy pojedynczo przez długie trasy, z odcinkami specjalnymi do ścigania się na czas.

Jak się przygotowujesz do zawodów, co Cię motywuje?

– Na pierwszy rzut oka jazda motocyklem nie wydaje się być tak wymagająca, ale naprawdę to bardzo ciężka praca fizyczna. Na co dzień uczęszczam na zajęcia crossfitu i biegam. Zimą staram się jeździć na rowerze, aby zbudować wytrzymałość. To zajmuje wiele czasu, ale wiem, że trzeba się wysilić, aby osiągnąć swoje cele. To właśnie ta pasja i poświęcenie sprawiają, że tak bardzo kocham to, co robię. Ściśle trenuję przed zawodami we Włoszech, mimo złej pogody, ponieważ wiem, że za chwilę będę miał okazję udowodnić swoje umiejętności. Wspaniałe sukcesy i rozwijające się możliwości sprawiają, że ta zajawka trwa już od kilkunastu lat.

Czy są jeszcze inne dyscypliny, w których bierzesz udział?

– Oprócz motocrossu i enduro, startuję także w super enduro, są to halowe zawody rangi Mistrzostw Świata i Pucharu Europy rozgrywane między innymi w Polsce, Niemczech i Rumunii. W tym roku również startowałem w Budapeszcie i po czterech rundach uplasowałem się na trzecim miejscu w Mistrzostwach Europy.

Jakie są Twoje cele w karierze?

– Moim głównym celem jest zdobycie tytułu Mistrza Świata. Chciałbym również wziąć udział w rajdzie Dakar.

Gdybyś miał coś poradzić początkującym motocyklistom motocrossowym, co byś im przekazał?

– Zapraszam wszystkich z naszego regionu na darmowe treningi w szkółce motocyklowej w Lublinie. To świetny sposób na rozpoczęcie swojej przygody z motocrossem i enduro.

Nie każdy wie, że jesteś także absolwentem naszej Akademii Wincentego Pola. Jak wspominasz swoje studia i czas nauki w AWP?

– W Akademii Wincentego Pola studiowałem Wychowanie fizyczne. Te studia były dla mnie niezwykłą przygodą, poznałem wiele osób i wiele się nauczyłem. Teraz skupiam się na swojej karierze sportowej, ale mam bardzo pozytywne wspomnienia z czasów studiów. Szczególnie miło wspominam letnie i zimowe obozy sportowe.

Rozmawiała: Edyta Pać

Zdjęcia: Fanpage Macieja Więckowskiego