Wykładowczynie i studentki Akademii Wincentego Pola wzięły udział w II Naukowej Konferencji Pszczelarskiej „Nauka praktyce”. Zaprezentowały badania i analizy w temacie apiterapii, leczniczych właściwościach miodu i pielęgnacji propolisem.
Konferencja „Nauka praktyce” odbyła się w czwartek na Uniwersytecie Przyrodniczym. Jej celem było między innymi zintegrowanie społeczności akademickiej (zajmującej się w swoich badaniach różnymi działami pszczelarstwa) z pszczelarzami i przedsiębiorcami działającymi w tym zakresie. Chodziło również o prezentację pszczelarskiego środowiska naukowego otwartego na wspólne inicjatywy i wyzwania.
W ramach prezentacji plakatowej prodziekan Wydziału Nauk o Zdrowiu AWP na kierunku Kosmetologia – dr Małgorzata Gorzel wraz ze swoimi studentkami przedstawiły informacje dotyczące wyrobów pszczelarskich oraz ich zastosowania w kosmetologii.
– Bardzo się cieszę, że jako studentka Akademii Wincentego Pola mogę uczestniczyć w tej konferencji ponieważ bardzo interesuję się tematem pszczół. Pszczoły wytwarzają produkty, które możemy stosować w kosmetologii, a program tej konferencji pokazuje, że jeszcze wiele ciekawych rzecz będę się mogła dowiedzieć w tym temacie
mówi studentka Kosmetologii AWP, Aleksandra Tarynów.
Dr hab. Magdalena Makarska-Białokoz, prof. AWP dodaje:
– Poprzez udział w tej konferencji studentki z naszej uczelni rozpoczynają prace badawczo-naukowe. Jest to ciekawe. Kosmetologia była postrzegana głównie jako kierunek praktyczny natomiast teraz chcemy się rozwijać holistycznie, w różnych kierunkach. Praktyka również musi być poparta badaniami naukowymi
podkreśla prof. Makarska-Białokoz.
Praca kosmetologa była dotychczas kojarzona z praktycznymi zabiegami pielęgnacyjnymi i upiększającymi. W dzisiejszej dobie rozwoju nauki, kosmetologia stała się dziedziną, która integruje zarówno wiedzę praktyczną, jak i naukową. Aktualnie kosmetolodzy opracowują i stosują specjalistyczne produkty oparte na badaniach naukowych, by jeszcze bardziej zadowolić klientów. Praca kosmetologa wymaga dziś szerokiej wiedzy w zakresie biologii skóry, chemii kosmetycznej, dermatologii, a także znajomości aktualnych trendów i innowacji w branży.