Jak radzić sobie ze stresem w czasie sesji egzaminacyjnej?

W czasie sesji egzaminacyjnej stres udziela się praktyczne każdemu. I każdy radzi sobie z napięciem na swój sposób. Są różne metody na rozładowanie emocji, które mogą być przydatne szczególnie w okresie zaliczeń i egzaminów.

Planowanie czasu i organizacja materiałów to kluczowy element radzenia sobie ze stresem. Tworzenie harmonogramu nauki i zaplanowanie czasu na odpoczynek przeciwdziała uczuciu przytłoczenia i paniki. Utrzymanie czystego i uporządkowanego miejsca do nauki również może pomóc w zmniejszeniu napięcia.

Ważne jest także wsparcie społeczne. Wymiana doświadczeń z innymi studentami czy rodziną może pomóc zrozumieć, że nie jest się samym w stresie związanym z egzaminami.

Nie zaniedbuj zdrowia. Regularne ćwiczenia fizyczne takie jak siłownia, bieganie czy joga, nie tylko poprawiają kondycję fizyczną, ale również korzystnie wpływają na stan psychiczny organizmu. Ważne jest także zdrowe odżywianie, które ma duży wpływ na ogólne samopoczucie.

W zredukowaniu stresu można też sięgnąć po inne metody relaksacji takie jak medytacja, automasaż czy spacery. Medytacja pozwala się uspokoić i wyciszyć, a automasaż pomoże rozluźnić spięte mięśnie. Z kolei spacer ma pozytywny wpływ na organizm i jego dotlenienie.

Agnieszka Koguc ze Szkoły Medytacji i Samorealizacji Mantra w Lublinie podkreśla, że wynik zaliczenia bądź egzaminu nie definiuje wartości człowieka jako osoby:

– Jeśli wysiłek podejmowany jest w celu osiągnięcia zamierzonego celu, pomoże to odczuwać spełnienie i satysfakcję, co z kolei zwiększy motywację i entuzjazm. Jednak bądź dla siebie wyrozumiały i pamiętaj, że każdy ma dobre i złe dni – radzi Koguc.