17 listopada Międzynarodowym Dniem Studenta. Najlepsze życzenia!

Nie każdy wie, że 17 listopada studenci z całego świata obchodzą swoje święto. Władze Akademii Wincentego Pola i cała społeczność akademicka dołączają się do tego radosnego świętowania i życzą wszystkim żakom spełnienia swoich marzeń!

Międzynarodowy Dzień Studenta nie jest nowym świętem. Został ustanowiony w 1941 roku na pamiątkę tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w Pradze w 1939 roku. Czechosłowaccy studenci manifestowali wtedy na ulicach swoje niezadowolenie i sprzeciw wobec agresji III Rzeszy. Manifestacja została krwawo stłumiona przez nazistów, a jeden ze studentów zginął.

Dwa lata później Międzynarodowa Rada Studentów wyszła z inicjatywą ustanowienia 17 listopada dniem studentów z całego świata, by podkreślić ich prawa, wielokulturowość i rolę, jaką odgrywają w społeczeństwie.

O tym, jak ważni są studenci regularnie podkreślają władze Akademii Wincentego Pola. Uczelnia zaprasza w swoje mury młodych ludzi z różnych kontynentów. Wykształcenie zdobywają tu nie tylko Polacy. W AWP studiują m.in. osoby z Ukrainy, Kazachstanu, Indii, RPA, Jordanii, Norwegii, Turcji, Włoch, Iranu, Palestyny, Wietnamu, Hiszpanii, Syrii, Izraela, Francji czy Meksyku i Kanady. Lista ta jest dużo dłuższa, bo kształcą się u nas studenci z ponad 60 krajów całego świata.

W Akademii Wincentego Pola mają możliwość nie tylko praktycznego przygotowania się do zawodu, ale i możliwość rozwijania swoich pasji – czy to muzycznych w chórze, czy sportowych podczas treningów pod czujnym okiem fachowców. Ci najbardziej utalentowani mogą też liczyć na stypendia.

Założyciel Akademii Wincentego Pola, jej kanclerz i prezydent, doc. Henryk Stefanek regularnie wyraża zadowolenie z tego, że absolwenci AWP nie zasilają grona bezrobotnych ponieważ uczelnia stawia na kierunki praktyczne. Z kolei liczne grono studentów z zagranicy, którzy kształcą się w murach Akademii przynoszą środki finansowe dla całego Lublina.

W podobnym tonie wypowiada się rektor uczelni, dr hab. Mariusz Korczyński, prof. AWP podkreślając, że absolwenci Akademii są cenieni przez pracodawców ponieważ łączą zdobytą tutaj wiedzę praktyczną z teorią. Z okazji Międzynarodowego Dnia Studenta śle wszystkim żakom serdeczne życzenia.

– Jako rektor najbardziej umiędzynarodowionej uczelni w Polsce życzę wszystkim studentom naszej Akademii, zarówno tym z Polski, jak i tym, którzy przyjechali do naszej uczelni z zagranicy oraz wszystkim studentom na świecie uzyskania wymarzonych kompetencji zawodowych. Aby w przyszłości mogli aplikować o wymarzone miejsca pracy na niełatwym rynku zawodowym – mówi rektor Korczyński. I dodaje: – Życzę Wam osobistej satysfakcji i zadowolenia z nauki na naszej uczelni oraz z pobytu w Polsce. Abyście mogli spełniać się na każdym polu, zarówno tym osobistym, jak i zawodowym.

Cała społeczność Akademii Wincentego Pola dołącza do tych życzeń. Wszystkiego najlepszego kochani studenci!