plREKRUTACJA 2024 / 2025 - DOŁĄCZ DO NAS

„W święta ważniejszy jest pokój i radość niż prezenty”

O tym, jak przygotować się do świąt Bożego Narodzenia i co jest najważniejsze w tym czasie rozmawiamy z księdzem Łukaszem Platą.

Ksiądz Łukasz Plata jest wykładowcą teologii moralnej na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim oraz pomysłodawcą EwangeliBusa – busa, którym podróżuje do wiernych, aby podczas prowadzonych ewangelizacji, warsztatów, rekolekcji i misji mogli doświadczyć u siebie we wspólnocie mocy Ducha Świętego.

Do świąt zostało już tylko kilka dni. Jak je wykorzystać, by dobrze przeżyć ten świąteczny czas?

To nie będzie żadna oryginalna myśl jeśli powiem, aby wykorzystać ten ostatni czas przede wszystkim na to, by Jezus narodził się w naszym sercu. Kończący się Adwent – to ostatnie wezwanie do nawrócenia, to zaproszenie, aby się przygotować i wraz z Maryją oczekiwać na Boże Dzieciątko. Dlatego, aby przeżyć święta w pełnej radości i pokoju serca najważniejsza jest spowiedź święta, sakrament pokuty po którym z czystym sercem można przyjąć Jezusa w Komunii Świętej. Zachęcam też, aby otworzyć Ewangelię i czytać Słowo Boże. A jeśli ktoś jeszcze nie był, to może warto w tych dniach przed świętami wybrać się jeszcze na roraty.

Czy nie za dużo czasu poświęcamy na zakupy, gotowanie, poszukiwanie prezentów, a zapominamy trochę o wymiarze religijnym tych świąt?

Jest to pewien problem czasów, w których żyjemy – pogoń, tempo życia. Święta Bożego Narodzenia dają szansę – wbrew tym trendom, żeby się zatrzymać i skupić na wymiarze duchowym świąt. Nie odrzucamy dawania i obdarowywania prezentami, ponieważ, kiedy nadeszła pełnia czasu, Bóg w swojej nieskończonej miłości dał nam największy prezent, jaki możemy sobie wyobrazić – swojego Syna, Jezusa Chrystusa. Jednak ważne jest również obdarowywanie radością, miłością i sympatią. O wiele ważniejszy jest pokój, miłość, radość i zgoda niż drogie prezenty przekazane bliskim. Wspomnienia ze świąt z rodzinnego domu, które były przeżyte w atmosferze radości i miłości zostają w sercu na zawsze, a prezenty dość szybko się nudzą i tracą na znaczeniu.

Wiele osób nie dba już o świąteczne tradycje. Czy pielęgnowanie tych bożonarodzeniowych tradycji powinno być dla nas ważne?   

Tradycje przekazują pewne prawdy w bardzo prosty i symboliczny sposób. Łamanie się opłatkiem, choinka, składanie życzeń, kolędy czy pasterka – w nich jest zapisana nasza historia i wiara, którą przekazujemy kolejnym pokoleniom. Pielęgnowanie tradycji to poniekąd nasz obowiązek i szansa, aby po katolicku a nie po świecku przeżyć święta Bożego Narodzenia.

Co duchowo powinny przynieść nam katolikom święta Bożego Narodzenia?

Święta Bożego Narodzenia, powinny w nas katolikach, ożywiać wiarę i pewność, że Bóg jest z nami ponieważ jest wierny w swoich obietnicach. Zapowiedział przez Proroka Izajasza „Oto Panna pocznie i porodzi syna, i nazwie go imieniem Emmanuel, czyli  Bóg z nami” (Iz 7, 14). To się dokonało, od czasu Narodzenia Jezusa w stajence Betlejemskiej, Bóg jest zawsze po naszej stronie – warto abyśmy sobie o tym przypominali!

Czego życzyłby ksiądz pracownikom i studentom Akademii Wincentego Pola, a także wszystkim ludziom na nadchodzący czas świąt?

Życzyłbym radości, która nie tylko będzie się rodzić każdego dnia, ale będzie się też odradzać. Potrzebujemy tej radości, która przychodzi do nas wraz z nowo narodzonym Jezusem.

Rozmawiała: Edyta Pać

Fot. archiwum księdza Łukasza Platy

Skip to content