plREKRUTACJA 2024 / 2025 - DOŁĄCZ DO NAS

Dyrektor MUP: Dzień Kariery to doskonała okazja, by zdobyć wiedzę na temat ofert pracy

Kogo dziś poszukują przedsiębiorcy? Jakie branże cieszą się największym zainteresowaniem wśród młodych ludzi? Dlaczego 12 czerwca warto wziąć udział w Dniu Kariery, który organizują Akademia Wincentego Pola i Miejski Urząd Pracy w Lublinie? O to wszystko pytamy Katarzynę Kępę, dyrektor MUP w Lublinie.

Na kogo dziś najczęściej stawiają przedsiębiorcy? Jakich pracowników poszukują?

– Przede wszystkim poszukiwani są specjaliści z branży IT, inżynierowie budownictwa, lekarze, pielęgniarki, analitycy medyczni oraz specjaliści z zakresu cyberbezpieczeństwa. Wśród pożądanych zawodów znajdują się również ekonomiści, główni księgowi oraz specjaliści z branży usługowej, takiej jak gastronomia i hotelarstwo. Nasze miasto jest bogate w restauracje i hotele, co stwarza młodym ludziom doskonałe możliwości do zdobycia cennego doświadczenia zawodowego.

Jakie z kolei branże cieszą się największym zainteresowaniem wśród młodych ludzi poszukujących pracy czy stażu?

– Młodzi ludzie mają dziś wiele możliwości rozwoju oraz szansę na dobre zarobki, co sprawia, że są bardzo wymagający. Kształcą się w zawodach oferujących te możliwości, takich jak IT, medycyna (lekarze), ekonomia, produkcja multimedialna, grafika komputerowa oraz architektura. Są to bardzo wymagające kierunki, ale zdobycie solidnego wykształcenia teoretycznego i praktycznego ułatwia późniejszy start na rynku pracy. Młodzież zdaje sobie sprawę, że ważne są również umiejętności komunikacyjne dlatego młodzi ludzie powinni dążyć do ich rozwijania. Ważne jest również posiadanie prawa jazdy oraz znajomość języków obcych, co otwiera przed nimi większe możliwości zarówno finansowe, jak i zawodowe.

Przed nami lato, dużo ofert pracy sezonowej, a tym samym możliwość zarobku. Jak rozpoznać, które oferty pochodzą od uczciwych pośredników jeśli np. taka osoba nie ogłasza się poprzez urząd pracy?

– Osoby korzystające z ofert pracy powinny dokładnie je przeanalizować i sprawdzić rekomendacje. Obecnie mamy możliwość przeglądania różnych portali, a także można skontaktować się z pośrednikami z Miejskiego Urzędu Pracy, aby sprawdzić, czy dany pracodawca jest wiarygodny. Warto kontaktować się z urzędem pracy, aby upewnić się, że oferty są pewne i pozwolą na bezpieczną pracę za granicą lub w kraju. Ważne jest, aby praca była odpowiednio wynagradzana i nie dochodziło do wykorzystywania pracowników.

Wejście na rynek pracy zaraz po studiach może być dla młodego człowieka niełatwym doświadczeniem. Jak się na to przygotować?

– Młodzi ludzie dzisiaj mają dużą wiedzę na temat poszukiwania pracy, ale warto tę wiedzę stale poszerzać. Powinni kontaktować się z uczelniami, biurami karier oraz urzędami pracy. Podstawą jest zbadanie swoich predyspozycji, aby podążać ścieżką zawodową zgodną z posiadanymi kompetencjami i umiejętnościami. Wybierając odpowiednią szkołę średnią i studia, łatwiej będzie odnaleźć się w wybranym zawodzie. Młodzi ludzie zdają sobie sprawę, że warto pracować podczas wakacji, aby zdobyć dodatkowe środki na prawo jazdy, kursy językowe oraz specjalistyczne szkolenia związane z ich kierunkiem studiów. Wszystko to ułatwia późniejsze poszukiwanie pracy. Również kontakty z urzędem pracy są bardzo pomocne. Urząd pracy oferuje porady dotyczące pisania CV, rozmów kwalifikacyjnych oraz możliwość skorzystania ze staży, które zwiększają szanse na zdobycie zatrudnienia po ich zakończeniu.

A jakie są Pani zdaniem przyczyny trudności młodych osób na obecnym rynku pracy?

– Myślę, że jedną z największych trudności, z jakimi borykają się dzisiaj młodzi ludzie, jest brak umiejętności komunikacyjnych. Chociaż świetnie radzą sobie z cyfryzacją i informatyką, to bezpośredni kontakt z pracodawcą bywa dla nich problematyczny. Pracodawcy zwracają dużą uwagę na umiejętność komunikowania się, współpracy w zespole, nawiązywania relacji z klientami oraz efektywnej współpracy z przełożonymi. Są to bardzo ważne cechy, które nie wszyscy młodzi ludzie posiadają, więc warto rozwijać te umiejętności poprzez współpracę z urzędami pracy i biurami karier.

12 czerwca Akademia Wincentego Pola i Miejski Urząd Pracy w Lublinie organizują wspólnie Dzień Kariery. Dlaczego warto wziąć udział w tym wydarzeniu?

– Jest to bardzo ważne wydarzenie dla studentów i absolwentów szkół wyższych. To doskonała okazja dla młodych ludzi, aby zdobyć wiedzę na temat ofert pracy, bezpośrednio porozmawiać z pracodawcami i dowiedzieć się, jakie są ich wymagania. Będzie można złożyć CV i poznać różne zawody, co może wpłynąć na decyzje dotyczące przyszłej kariery. Dodatkowo, podczas tego dnia odbędą się warsztaty prowadzone przez uczelnię na temat poszukiwania pracy, prowadzenia rozmów kwalifikacyjnych i odnajdywania się na rynku pracy. To cenne informacje, które warto regularnie zdobywać i poszerzać, aby łatwiej odnaleźć się w świecie zawodowym.

Skip to content