plREKRUTACJA 2024 / 2025 - DOŁĄCZ DO NAS

Dr Piechowska: Położne towarzyszą ludziom w najpiękniejszych chwilach życia

Kto odnajdzie się na studiach z Położnictwa i w pracy położnej? Z czym wiąże się taka praca? O tym wszystkim w Dniu Położnej opowiada dr Joanna Piechowska, kierownik Katedry Położnictwa w Akademii Wincentego Pola.

Akademia Wincentego Pola oferuje studia na kierunku Położnictwo. Komu poleciłaby Pani takie studia?

Położna to tak naprawdę najstarszy zawód świata. Do głównych obowiązków położnej należy sprawowanie opieki nad kobietą w każdym etapie życia. Jest to zawód dla osób ceniących samodzielność na stanowisku pracy, chcących pracować z drugim człowiekiem, towarzysząc mu w najważniejszych chwilach życia.

Co w zawodzie położnej sprawia największą radość?

Praca położnej codziennie dostarcza wspaniałych chwil, czy to pracując w szpitalu przy cudzie narodzin, czy w pracy ze studentami. Położna w swojej pracy często jest mentorem i spotyka się z wdzięcznością pacjentów za pomoc, edukację czy wsparcie emocjonalne. Dzięki wspaniałym ludziom, jakich spotyka się na swojej drodze zawodowej często nawiązuje się znajomości na całe życie.

Z pewnością bywają też trudne momenty. Na co powinien się przygotować pracownik wkraczający w ten fach?

Często spotykamy się z potrzebą wspierania pacjentów w sytuacjach trudnych. Należy pamiętać, że ten zawód to nie tylko cud narodzin, ale również wiele historii niepowodzeń w prokreacji, chorób ginekologicznych, czy też praca z pacjentkami w okresie, gdy istnieje ryzyko nagłego pogorszenia stanu zdrowia lub nawet śmierci. W mojej pracy zawodowej najtrudniejszym momentem była rozmowa z pacjentką w zaawansowanej ciąży bliźniaczej, gdy dowiedziała się o braku tętna płodów.

Jakie cechy powinna mieć położna?

Zawód położnej wymaga szczególnych umiejętności i predyspozycji. Przyszły absolwent położnictwa to osoba serdeczna, otwarta na pracę z innymi ludźmi, cechująca się opiekuńczością oraz dobrze radząca sobie w sytuacjach wymagających szybkiego podejmowania decyzji.

Czy to zawód tylko dla kobiet?

Zawód ten jest zarówno dla kobiet i mężczyzn. Coraz więcej mężczyzn decyduje się na naukę w tym kierunku, są oni bardzo miło witani w zespole pracy. Doskonale sprawują opiekę nad kobietą w każdym wieku.

Rozmawiała Edyta Pać

Skip to content