pl

Damian Sadurski, absolwent Fizjoterapii w AWP: Trzeba jasno określić cele i świadomie wybrać kierunek rozwoju

Dyplomowany akupunkturzysta, chiropraktyk, osteopata oraz instruktor kulturystyki i fitness z wieloletnim doświadczeniem w sportach siłowych i walki, do tego właściciel gabinetu fizjoterapii w Lublinie. Damian Sadurski, absolwent  Fizjoterapii w Akademii Wincentego Pola w Lublinie opowiedział nam, jak dzięki studiom i ciężkiej pracy spełnia swoje marzenia.

Fot. archiwum prywatne

Jakie były Twoje główne motywacje do podjęcia studiów na kierunku Fizjoterapia?

– Główną motywacją było moje zainteresowanie zdrowiem oraz własne problemy zdrowotne, w szczególności problemy z kręgosłupem i przeciążenia związane z regularnymi treningami na siłowni. Brałem także udział w zawodach w siłowaniu na rękę, które dodatkowo obciążały moje stawy i mięśnie. Chciałem, aby terapia była uzupełnieniem mojej wiedzy oraz formą profilaktyki zdrowotnej.

Jakie umiejętności zdobyte na studiach najbardziej przyczyniły się do Twojego sukcesu zawodowego?

– Przede wszystkim zdobyłem umiejętności diagnostyki chorób, zarówno narządów wewnętrznych, jak i narządu ruchu. Nauczyłem się także technik terapii manualnej, poszerzyłem swoją wiedzę z zakresu fizykoterapii oraz terapii uzupełniających.

Czy mógłbyś opowiedzieć o jakichś konkretnych zajęciach lub projektach, które miały kluczowy wpływ na Twoje przygotowanie do pracy?

– Szczególnie ważne były dla mnie przedmioty z kinezyterapii, czyli leczenia ruchem, na których uczyliśmy się ćwiczeń oraz diagnostyki narządu ruchu. Istotne były także zajęcia praktyczne z terapii manualnej.

Czy przebyte podczas studiów staże i praktyki zawodowe były przydatne?

– Staże i praktyki pozwoliły mi na pracę z prawdziwymi pacjentami, co umożliwiło zastosowanie zdobytej wiedzy w praktyce. Dzięki temu mogłem leczyć pacjentów oraz nabrać pewności siebie w swoim zawodzie.

Jakie były Twoje pierwsze kroki po ukończeniu studiów?

– Po ukończeniu studiów otworzyłem własny gabinet. Od początku miałem taki plan i konsekwentnie dążyłem do jego realizacji. Chcę rozwijać własną działalność, a fizjoterapia daje wiele możliwości w tym zakresie.

Jakie cechy osobowości i umiejętności miękkie pomagają osiągnąć sukces w fizjoterapii?

– Najważniejsze jest zrozumienie pacjenta i jego potrzeb. Trzeba też mieć jasno określone cele i świadomie wybrać kierunek swojego rozwoju. Wybieranie kierunku na siłę nie przyniesie dobrych rezultatów.

Co poradziłbyś obecnym i przyszłym studentom Fizjoterapii, którzy chcą się rozwijać w tej dziedzinie?

– Warto się nieustannie szkolić i poszerzać swoją wiedzę. Nie należy robić zaległości, lecz rozwijać się od samego początku. To ułatwi w przyszłości wybór specjalizacji, np. podjąć decyzję o pracy z dziećmi czy z dorosłymi. Już na wczesnym etapie studiów warto to dobrze przemyśleć.

Skip to content