plREKRUTACJA 2024 / 2025 - DOŁĄCZ DO NAS

Jedziemy bronić tytułu Akademickiego Mistrza Europy

Już za tydzień nasza reprezentacja wyjeżdża do portugalskiej Bragi bronić tytułu Akademickiego Mistrza Europy.

Piłkarki ręczne Klubu Uczelnianego Akademickiego Związku Sportowego funkcjonującego przy Wyższej Szkole Społeczno-Przyrodniczej im. Wincentego Pola w Lublinie będą reprezentować swoją uczelnię w VIII Akademickich Mistrzostwach Europy w Bradze. Ekipa w dużej mierze złożona z zawodniczek MKS-u Selgros Lublin broni mistrzowskiego tytułu sprzed roku.

Do Portugalii jadą bronić  tytułu mistrzowskiego jaki przed rokiem zdobyły w trakcie II Europejskich Igrzysk Studenckich w Rotterdamie. Trzon zespołu tworzyć będą zawodniczki, które są reprezentantkami MKS Selgros Lublin i jednocześnie studentkami WSSP im. W. Pola w Lublinie.

To dlatego mogą występować w barwach KU AZS WSSP. A są to: Weronika Gawlik, Ekatierina Dzhukeva, Joanna Drabik, Joanna Szarawaga, Dagmara Nocuń, Agnieszka Kocela, Karolina Konsur, Marta Gęga, Katarzyna Kozimur, Valentina Niestsiaruk.
Grać będą także  studentki WSSP  występujące w innych klubach PGNiG Superligi jak Olga Figiel i pierwszej ligi, jak to czynią Joanna Kucharczyk, Katarzyna Jarosz i Weronika Zarzycka. Szanse na powtórzenie wyniku z Holandii są zatem duże.
Takie nadzieje ma zarówno rektor WSSP prof. dr. hab Witold Kłaczewski, jak i kanclerz założyciel WSSP doc. Henryk Stefanek, którzy nie dość że są wielkimi pasjonatami piłki ręcznej, to jeszcze mają dużą wiedzę o tej dyscyplinie sportu.

– Bardzo ważny jest fakt, że mamy już skład zespołu, który profesjonalnie przygotował się do mistrzostw w Bradze. Oprócz spraw szkoleniowych, istotnym elementem są fundusze niezbędne do wyjazdu na mistrzostwa. Część kosztów wygospodarowaliśmy z własnego budżetu. Otrzymaliśmy też wsparcie od sponsorów, prezydenta miasta Lublin, marszałka województwa lubelskiego i Zarządu Głównego Akademickiego Związku Sportowego. Udział naszych zawodniczek w mistrzostwach jest bowiem doskonałą promocją miasta Lublin oraz województwa lubelskiego. Zwłaszcza, że mamy drużynę, która zaliczana jest do faworytów tego wielkiego wydarzenia – podkreśla doc. Henryk Stefanek, kanclerz i założyciel WSSP.

To że drużyna KU AZS WSSP wymieniana jest w gronie faworytów, nie jest dziełem przypadku. Zespół trenowany przez Sabinę Włodek, będącą jednocześnie trenerem MKS Selgros Lublin, w dotychczasowych startach w Akademickich Mistrzostwach Europy w piłce ręcznej i Europejskich Igrzyskach Studenckich wywalczył aż 6 medali, w tym 5 złotych i jeden srebrny.
Z tego 2 złote medale wywalczone zostały w Europejskich Igrzyskach Studenckich Kordobie i w Rotterdamie. Te osiągnięcia w rankingu Europejskiego Uniwersyteckiego Związku Sportowego (EUSA) w narodowej klasyfikacji medalowej plasują lubelską drużynę na pierwszym miejscu w Europie, przed zespołami z Niemiec, Rosji, Ukrainy i Francji.
W narodowej klasyfikacji punktowej lublinianki także zajmują pierwsze miejsce z dorobkiem 86 punktów, wyprzedzając  Francję (31), Niemcy (29 pkt), Turcję (24 pkt), Serbię (16 pkt). KU AZS WSSP plasuje się także na pierwszym miejscu w punktacji Uniwersytetów. Pełne wyniki prezentowane są w zamieszczonych tabelach. Warto dodać, że lublinianki – studentki WSSP wielokrotnie zdobywały także złote medale podczas Akademickich Mistrzostw Polski.

 

Przygotowując się do VIII Mistrzostw Europy w Piłce Ręcznej, miałyśmy tę świadomość, że w Bradze czeka nas walka o obronę tytułu. Na szczęście cykl przygotowań był tak ułożony, że stwarzał nam warunki do optymalnego przygotowania się do tego prestiżowego turnieju. Oprócz wspólnych zajęć w Lublinie, przed wylotem na mistrzostwa odbyłyśmy ważne zgrupowanie w Kielcach – mówi Sabina Włodek, trenerka drużyny KU AZS WSSP, a jednocześnie MKS Selgros Lublin.
Z optymizmem na udział w igrzyskach zespołu KU AZS WSSP patrzy rektor prof. Witold Kłaczewski.

Patrząc na skład zespołu, który nam się udało skompletować, możemy liczyć na powtórzenie sukcesów, jakie odnosiliśmy w minionych latach. Zwłaszcza, że w drużynie mamy kilka reprezentantek Polski – podkreśla rektor WSSP.

lubelskieMistrzostwa w Bradze (Portugalia) rozpoczynają się 2 sierpnia i trwać będą do 9 sierpnia 2015 r. W mistrzostwach oprócz zespołu piłkarek ręcznych KU AZS WSSP wystąpią drużyny takich uczelni jak: University of Malaga (Hiszpania), HfPV Wiesbaden – University of Applied Sciences (Niemcy), University of Hamburg (Niemcy), University of Zagreb (Chorwacja), University of Minho (Portugalia), Akdeniz University (Turcja), University of the South Toulon-Var (Francja), Marmara University (Turcja), University of Pitesti (Rumunia).

Informacje z przebiegu mistrzostw będzie można odnaleźć codziennie na stronach internetowych:
www.azs.pl – Zarząd Główny AZS,
www.wssp.edu.pl – Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza im. Wincentego Pola w Lublinie.

Skip to content