12 lipca to ważna data dla naszej Uczelni. W 2000 roku, decyzją ministra edukacji narodowej, dzisiejsza Akademia Nauk Stosowanych Wincentego Pola w Lublinie – dawniej Wyższa Szkoła Społeczno-Przyrodnicza im. Wincentego Pola w Lublinie – rozpoczęła swoją działalność. Właśnie dziś, 12 lipca, wchodzimy w 25-lecie naszej działalności, a nadchodząca inauguracja będzie 25. z rzędu.
Na przestrzeni 25 lat nasza uczelnia rozbudowała się, poszerzyła swoją ofertę, nawiązała relacje z uczelniami na całym świecie – zmieniła się w prężną Akademię z bogatą ofertą kształcenia dopasowaną do zapotrzebowania na rynku pracy. Co więcej, nasza Uczelnia ma takie same uprawnienia jak uczelnie państwowe.






Akademia dysponuje nowoczesnym Centrum Nauk Medycznych i Centrum Symulacji Medycznej, ma także wyposażone w najnowszy sprzęt pracownie, a dzięki współpracy z wieloma instytucjami i placówkami, studenci mogą odbywać praktyki m.in. w szpitalach czy hotelach.
– Dzisiejsza Akademia to uczelnia nowoczesna, prężnie rozwijająca się, która oferuje już 11 kierunków studiów w języku polskim i 9 w języku angielskim. Rokrocznie poszerzamy swoją ofertą edukacyjną z myślą o tym, by jak najlepiej przygotować naszych studentów do aktualnego zapotrzebowania na rynku pracy. Nasi wykładowcy to świetni akademicy i doświadczeni praktycy, a oferowane przez nas zaplecze dydaktyczne to nowoczesne sale, laboratoria i pracownie wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt m.in. do zajęć z fizjoterapii, kosmetologii czy pielęgniarstwa. Co więcej, jesteśmy otwarci na studentów-sportowców. Wypracowaliśmy procedury umożliwiające łączenie sportu wyczynowego z nauką. Naszym studentom umożliwiamy zajęcia w rożnych sekcjach sportowych, ale także oferujemy stypendia dla najbardziej utalentowanych studentów, wspierając ich rozwój nie tylko na arenie ogólnopolskiej, ale i międzynarodowej. Przy naszej Uczelni funkcjonuje Fundacja na Rzecz Wsparcia Młodzieży, która już nieraz udzieliła pomocy studentom tego potrzebującym. Współpracujemy z wieloma klubami sportowymi w Lublinie. Dodatkowo, nasi studenci grają w drugoligowej drużynie rugby Akademia Wincentego Pola Budowlani II Lublin, a ostatnio podpisaliśmy umowę o współpracy z Polskim Związkiem Zapaśniczym, czego efektem jest m.in. powołanie Centrum Szkolenia Kadr Trenerskich i Sędziowskich – wylicza rektor Akademii dr hab. Mariusz Korczyński, prof. AWP.
W gronie sportowych talentów-studentów AWP jest m.in. Maria Szwed, Mistrzyni Europy i Wicemistrzyni Świata we wspinaczce na czas, Jakub Hołub, złoty i brązowy medalista Akademickich Mistrzostw Polski w skoku wzwyż czy Anastazja Reutova, która zdobyła złoty medal w Pucharze Świata w trójboju siłowym i dwa złote medale w dwuboju siłowym podczas Akademickich Mistrzostw Województwa Lubelskiego.
Dla studenta
Akademia Wincentego Pola oferuje studia w języku polskim na Wydziale Nauk Społecznych, takie jak Ekonomia, Filologia angielska z lingwistyką stosowaną, Turystyka i rekreacja, Wychowanie fizyczne i Zarządzanie, a także studia na Wydziale Nauk o Zdrowiu. Wśród proponowanych kierunków można tu znaleźć Dietetykę, Fizjoterapię, Kosmetologię, Pielęgniarstwo, Położnictwo oraz nowość – Ratownictwo medyczne.
Dodatkowo, w ofercie są studia anglojęzyczne: Beauty Science, Clinical Nutrition and Dietetics, International Business Management, Midwifery, Nursing, Physiotherapy, Tourism nad Hospitality Management, International Tourism and Paramedic Science.
AWP oferuje również 57 kierunków studiów podyplomowych, w tym MBA w spółdzielczości.


























Uczelnia otwarta na świat
Warto dodać, że Akademia Wincentego Pola jest jedną z najbardziej umiędzynarodowionych Uczelni w kraju. Kształcą się tutaj osoby z ponad 60 krajów świata m.in. krajów Afryki, z Filipin, Kanady, Indii, Turcji, z krajów Wschodu, ale i całej Europy. Dodatkowo, nawiązaliśmy współpracę z ponad 130 uczelniami partnerskimi w całej Europie, a nasi studenci i pracownicy uczestniczą w programie Erasmus+ poszerzając swoją wiedzę i pasje.
AWP jest także organizatorem i współorganizatorem wielu konferencji oraz wydarzeń integrujących społeczność międzynarodową, np. konferencji Renesans Zapasów, Festiwalu Gospel oraz Dnia Afryki.
Zapraszamy Cię do naszej Akademii! – To doskonałe miejsce do zdobywania wiedzy i doświadczenia, które doceni każdy pracodawca – puentuje rektor AWP, dr hab. Mariusz Korczyński.